BEBLAVÝ: Poukazuje na predražený prenájom štátneho ústavu

www.ipolitika.sk

Podľa Beblavého bola celá súťaž urobená pomerne nekompetentne

Ústav informácií a prognóz školstva (ÚIPŠ) si vybral podľa poslanca NR SR Miroslava Beblavého (SDKÚ-DS) dvojnásobne predražený prenájom, aj keď v súťaži bolo sedem uchádzačov. Ako povedal Beblavý dnes na tlačovej besede, ÚIPŠ chcel luxusné priestory, ale vybral si do súťaže realitné kancelárie, ktoré ich nezabezpečujú. Podľa Beblavého okrem toho správneho YIT Redingu vybral štyri realitné spoločnosti a dvoch developerov. „ÚIPŠ však neoslovil popredné firmy zaoberajúce sa priestormi kategórie A, ale lokálne firmy, ktoré priestory tohto typu nemajú v ponuke,“ zdôraznil Beblavý s tým, že išlo o prvú poistku pre vybranú spoločnosť.

Druhú poistku Beblavý vidí v tom, že poštou odišli oslovenia v piatok 25. januára, teda oslovení sa k nim mohli dostať najskôr v pondelok 28. januára. Dve spoločnosti dostali e-mailom oslovenie 24. januára pred 23:00. Ostatných päť spoločností dostalo e-mail 25. januára medzi 12:00 a 13:00. Deadline na podanie ponuky bola streda 30. januára o 11:00. Teda spoločnosti mali podľa neho tri dni na obdržanie, prečítanie, rozhodnutie o účasti, vypracovanie ponuky a jej odovzdanie.

Tretia poistka ÚIPŠ bola podľa Beblavého v tom, že bolo treba preukázať osvetlenie na úrovni minimálne 500 luxov. Spoločnosť Reding dostala podľa neho takúto žiadosť e-mailom 24. januára o 22:31. Už v piatok vypracoval dodávateľ pre Reding 22-stranový posudok na konkrétne priestory, ktoré Reding ponúkal. Následne 29. januára už spoločnosť získala finálny posudok od revízneho technika. Podľa Beblavého, ak by niektorí z uchádzačov toto vedel zabezpečiť, tak ÚIPŠ mal štvrtú poistku a to, že ústav žiadal možnosť trojmesačnej výpovednej lehoty z priestorov. Zároveň upozornil, že v zmluve s vybratou firmou takáto doba uvedená nie je. Zmluva je na fixnú dobu.

www.ipolitika.sk

Podľa Beblavého ministerstvo školstva ako riadiaci orgán operačného programu Vzdelávanie môže uznať, alebo neuznať konkrétne výdavky. Ak uzná, preplatí to zo štátnych peňazí a následne si ich uplatní z eurofondov. „Žiadny audítor Európskej komisie nemôže tieto výdavky uznať. Zaplatíme tak predraženie dvakrát, najprv v cene priestorov a potom v tom, že nám ich nepreplatia z eurofondov,“ povedal Beblavý s tým, že vyzýva ministra Dušana Čaploviča, aby konal. Ten už síce riaditeľa ÚIPŠ odvolal, ale za iný prehrešok. Beblavého zaujíma, akú zodpovednosť minister vyvodí proti manažérom projektu.

Na zmluvu o prenájme priestorov poukázal Beblavý v máji počas parlamentnej rozpravy. Poslanec upozornil, že ÚIPŠ si prenajal priestory v budove Reding Tower II v Rači. Zmluva bola uzatvorená na 34 mesiacov od 1. marca. Išlo o 440 metrov štvorcových a štyri parkovacie miesta za približne 340 000 eur, to znamená 22,3 eura za meter štvorcový za mesiac. Podľa Beblavého však v rovnakom čase bolo možné bez vyjednávania v rovnakej budove získať ponúkaný prenájom menších priestorov za 12,85 eur/m2 mesačne.

Beblavý tvrdí, že ide o dvojnásobne predražený prenájom, pretože priestory v Redingu sú zbytočne luxusné v kategórii A. Také nemá ani ministerstvo školstva a doteraz nemal ani ústav. Podľa Beblavého ani iné priestory štátnej správy nespĺňajú podmienky kategórie A.

Vybraná spoločnosť Reding dostala žiadosť e-mailom vo štvrtok 24. januára o 22:31. Okrem tejto spoločnosti dostali e-mailom žiadosť pred 23:00 aj ďalšie dve spoločnosti. Ostatné štyri spoločnosti dostali e-mail 25. januára medzi 12:00 a 13:00. Poštou odišli oslovenia v piatok 25. januára, teda oslovení sa k nim mohli dostať v pondelok 28. januára. Deadline na podanie ponuky bola streda 30. januára o 11:00.

Podľa Beblavého bola celá súťaž urobená pomerne nekompetentne. „Schopnejší manipulátor by to urobil lepšie, aby sa na to nedalo ukázať prstom,“ konštatoval.

 Zdroj: sdku-ds.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>