Vyhlásenie predsedu KDH Jána Figeľa k sviatkom 8. a 9. mája

www.ipolitika.sk

Sviatky 8. a 9. mája spolu súvisia nielen dátumovo, ale hlavne vďaka nedávnej histórii. Ukončenie II. svetovej vojny na európskom kontinente v máji 1945 bolo návratom  k mieru, stabilite a k postupnej obnove zničených krajín.

Reálnu nádej na inú – spolupracujúcu a zjednotenú Európu priniesol však v máji 1950 prelomový Schumanov plán, ktorý prijalo šesť štátov západnej Európy. Táto vízia zmierenia a integrácie sa stala vo východnej časti železnou oponou rozdeleného kontinentu možnou až vďaka pádu komunizmu. Dnes je realitou, ktorej vyjadrením bude zakrátko spoločenstvo už 28 štátov Európskej únie.

Slovensko bolo v uplynulých desaťročiach súčasťou i priestorom zápasu o slobodu, demokraciu, o spravodlivé medzinárodné postavenie  a o perspektívu dôstojného života človeka, národa a celej spoločnosti. Tieto májové dni nám pripomínajú, že demokracia sa nesmie stať totalitou väčšiny, že štát a moc má slúžiť občanom, nie ich ovládať a že jednota v národe a medzi národmi je potrebná a možná.

www.ipolitika.sk

Jednota si však vyžaduje úctu k základným ľudským hodnotám, rešpektovanie kultúrnej a náboženskej rozmanitosti a rešpektovanie ústavných základov a tradícií jednotlivých štátov. A vyžaduje si tiež zodpovedné konanie v tomto duchu. Jednota – to nie je názorová, ideologická či iná uniformita. Skutočná jednota stavia na rozmanitosti. Jednota v rozmanitosti – to je náročné a obohacujúce vyjadrenie rovnováhy  individuálnych a spoločných záujmov krajín EÚ v globalizujúcom sa svete XXI. storočia. Iba trh, obchod či financie pre udržanie jednoty nestačia.

Slovensko je pri dnešných výzvach, pred ktorými stojí náš región, Európa i svet, slobodným a plnoprávnym aktérom. Aj preto je potrebné v týchto dňoch vyjadriť úctu a vďaku za všetky nespočetné obete – známe i neznáme – pre našu slobodu a perspektívu. Pre KDH sú zdrojom inšpirácie a dôvodom trvalej vďaky. Najdôležitejším prejavom takejto aktívnej pamäte je naše zodpovedné konanie v úsilí o spravodlivé a solidárne Slovensko a Európu pre ľudí. Všetci sme k takémuto úsiliu a cieľu pozvaní.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>