Všetky sociálne dávky by mali dostať len rodiny, ktoré prejdú testom

www.ipolitika.sk

SDKÚ-DS navrhuje zaviesť testovanie pracovnej aktivity rodiny. Má ísť o spravodlivé riešenie rozdelenia sociálnych dávok, ktoré prinesie úsporu na výdavkoch štátu a zvýši počet pracujúcich.

“Navrhujeme rozdeliť rodiny na tie, ktoré sa snažia a vyvíjajú aktivitu k získaniu práce a jej udržaniu, a na tie, ktoré tak nerobia a systematicky žijú zo sociálnych dávok,” povedal na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave poslanec NR SR za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník.

Ako dodal, systematické testovanie aktivity rodín má spočívať v tom, že na plnú podporu od štátu bude mať nárok len tá rodina, v ktorej aspoň jeden rodič v priebehu posledných štyroch rokov pracoval alebo študoval v súčte aspoň 274 dní. Potrebné údaje má dodať Sociálna poisťovňa (SP), pre ktorú to podľa Kaníka nebude žiadny problém, nakoľko disponuje relevantnými informáciami.

www.ipolitika.sk

“V prípade, že tento test pracovnej aktivity rodín nebude splnený, tak sa niektoré dávky nebudú vyplácať vôbec,” vysvetlil Kaník a dodal, že zmenou by sa malo dosiahnuť, aby pracujúci mali vyšší príjem ako tí, ktorí systematicky nepracujú. V prípade nesplnenia testu aktivity by sa nemal vyplácať napríklad príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa a rodičovský príspevok bude znížený o 50 %.

Podpredseda strany Ivan Štefanec navrhol zaviesť Pakt solidarity rodiny a štátu, ktorý je podľa neho potrebný z troch dôvodov. Prvým je, že konsolidácia verejných financií nemôže ísť na úkor bežných ľudí. Druhým dôvodom je princíp “pracovať sa oplatí” a tretím je solidarita medzi štátom a rodinou. “Solidarita rodiny by mala byť vyjadrená tak, že rodina sa môže rozhodnúť, či sa chce vzdať časti, alebo celej štátnej sociálnej podpory,” uviedol Štefanec. Ako dodal, štát by mal byť solidárny tak, že jeho spotreba nebude rásť rýchlejšie ako podpora rodín.

Zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>