Vláda schválila návrh opatrení na podporu hospodárskeho rastu

www.ipolitika.sk

Rýchlejšie a efektívnejšie čerpanie eurofondov, urýchlenie výstavby diaľnic či podpora zamestnávania. Aj tieto opatrenia sú súčasťou schváleného dokumentu, ktoré obsahuje návrh opatrení na podporu hospodárskeho rastu. Na spoločnom rokovaní s členmi Rady solidarity a rozvoja sa vládny kabinet pokúsil vytvoriť spoločnú platformu pre ministerstvá a zástupcov podnikateľského sektora, ktorí by mali pomôcť vyriešiť problémy hospodárstva a ekonomiky. Na rastových opatreniach pracovali niekoľko mesiacov zodpovední odborníci z viacerých rezortov.

Premiér Robert Fico tvrdí, že Slovensko ako malá krajina nemá v rukách významnejšie nástroje na boj proti kríze a na podporu hospodárskeho rastu. Napriek tomu však vláda nerezignovala a predstavila spôsob ako na podporu rastu využiť všetky dostupné zdroje. „Vznikol dokument, ktorý má ambíciu využiť všetky dostupné zdroje, ktoré máme. Či už zdroje z Európskej únie, aj zdroje, ktoré máme v rámci štátneho rozpočtu, aj zdroje, ktoré chceme získať šetrením a vyšším výberom daní a odvodov,” povedal R. Fico.

Materiál obsahuje hospodárske priority programového vyhlásenia vlády, ktoré predstavuje východisko hospodárskej politiky. Dokument sa venuje aj konsolidácii verejných financií či podpore hospodárskeho rastu a zamestnanosti. Posledná časť sa zaoberá jednotlivými opatreniami.

www.ipolitika.sk

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský uviedol, že v schválenom materiáli sú uvedené aj opatrenia, ktoré sú zaradené v tzv. zásobníku projektov. „V zásobníku projektov sú teda projekty, na ktoré v tejto chvíli nemáme finančné krytie. Keď sa podarí v hospodárení SR nájsť zdroje, tak vieme projekty zo zásobníka projektov zaradiť medzi tie, ktoré sa budú realizovať,” povedal minister. Obdobný vládny materiál sa doposiaľ na Slovensku podľa T. Malatinského ešte nikdy nevytváral. „Takisto v EÚ máme príklady len z niektorých krajín, ale aj z tých sme sa poučili. Podobný materiál vypracovalo Nemecko, Veľká Británia, Fínsko a aj ČR. My sme ho upravili na naše podmienky,” dodal Malatinský.

Premiér opätovne zdôraznil, že z krajín eurozóny len dve krajiny zaznamenali za prvé tri mesiace tohto roka rast HDP: Estónsko a Slovensko. „Stojím si za tým, že opatrenia, ktoré sme prijali na konsolidáciu, nešli a nejdú proti hospodárskemu rastu,“ uviedol R. Fico.

Ambíciou schváleného dokumentu je priniesť konkrétne opatrenia, ktoré pomôžu vyriešiť akútne problémy hospodárstva a slovenskej ekonomiky. Pripravované politiky a stratégie majú okrem iného zvýšiť zamestnanosť najmä v najzaostalejších regiónoch SR a podporiť zamestnávanie mladých. Materiál takisto menuje projekty, ktoré majú napríklad zefektívniť verejnú správu, podporiť rozvoj odborného vzdelávania či zlepšiť kvalitu infraštruktúry.

„Je to otvorený dokument, budeme sa k nemu vracať každých šesť mesiacov, budeme ho vyhodnocovať a keď budú možnosti a návrhy najmä z finančného hľadiska, budeme tento materiál dopĺňať,“ povedalpremiér.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>