Vláda sa na 58. schôdzi zaoberala aj budovaním cyklotrás

www.ipolitika.sk

Vláda schválila Národnú stratégiu rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturistiky v Slovenskej republike. Cyklistika sa má stať rovnocenným druhom dopravy a cyklisti by sa mohli dočkať nových cyklotrás. V najbližších rokoch je možné očakávať rýchlejší rozvoj mestských cyklotrás či turistických cyklochodníkov. „Cyklodoprava má potenciál zlepšiť dopravnú situáciu v mestách, pomôcť pri rozvoji cestovného ruchu v regiónoch a prispieť k lepšiemu zdravotného stavu Slovákov,“ povedal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvojaJán Počiatek.

V súčasnosti prebiehajú medzirezortné rokovania o rozdelení eurofondov v nasledujúcom programovom období v rokoch 2014 – 2020, pričom zámerom rezortu je v nasledujúcich troch rokoch investovať do budovania a značenia nových cyklotrás sumu približne 50 miliónov eur. „Pripravili sme základný rámec, je však aj na jednotlivých samosprávach, ako kvalitné projekty pripravia a ako vážne budú brať otázku rozvoja cyklodopravy,“ dodal J. Počiatek.

Výhodou systematického postupu pri rozvoji cyklistickej dopravy je fakt, že vyššie územné celky, neziskové organizácie i občianski aktivisti budú mať čas vytipovať a pripraviť trasy, kde by mali cyklistické chodníky vzniknúť. Už dnes pritom existujú projekty na cyklochodníky v celkovej dĺžke viac ako 75 kilometrov, na ktoré je už vydané stavebné alebo územné rozhodnutie.   Na Slovensku je v súčasnosti vyznačených 530 cykloturistických trás v celkovej dĺžke vyše 10.000 kilometrov.

www.ipolitika.sk

Starostlivosť o rozvoj cyklistickej dopravy na Slovensku by mal mať na starosti nový národný cyklokoordinátor, ktorý bude mať dvoch spolupracovníkov. Pomáhať mu majú aj ďalší 8 regionálni cyklokoordinátori.

Kabinet vzal na vedomie informáciu o pokračovaní v prípravách projektu jednej zdravotnej poisťovne. Ten má mierne meškanie, transformačný zákon sa dokončuje a podklady k tendru na poradcu sú sfinalizované. Návrh transformačného zákona posudzuje aj ministerstvo financií so zástupcami Slovenska v medzinárodných arbitrážach týkajúcich sa zdravotných poisťovní. Bola založená Spoločnosť pre zavedenie unitárneho systému verejného zdravotného poistenia. Tá bude zabezpečovať verejné obstarávanie na služby právneho a ekonomického poradenstva súvisiaceho so zavedením unitárneho systému. Ministerstvo zdravotníctva má tiež za úlohu pokračovať v komunikácii zámeru jednej zdravotnej poisťovne smerom k Európskej komisii.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>