Vláda rozhodla o uvoľnení peňazí na zvýšenie platov zamestnancov škôl

www.ipolitika.sk

Samosprávy dostanú vyše 4,5 milióna eur na zvýšenie platov zamestnancov škôl v druhom štvrťroku 2013. Vláda o tom rozhodla na rokovaní 30. apríla.
„Zo sumy 4.585.997 eur smeruje pre vyššie územné celky 361.157 eur a pre obce a mestá 4.224.840 eur,” uvádza sa v materiáli ministerstva financií. Vyššie územné celky a tiež obce a mestá by peniaze mali dostať do 14. mája.

Peniaze na platy vychovávateliek, kuchárok, školníkov ale aj učiteľov materských, základných, umeleckých škôl uvoľňuje rezort štvrťročne. V tomto roku štát plánuje na tento účel použiť 18,4 milióna eur. Ministerstvo by malo v priebehu roka monitorovať výsledky hospodárenia samosprávy a sledovať ako plnia memorandum o spolupráci pri uplatňovaní rozpočtovej politiky. Podľa výsledkov bude rozhodnuté o poskytovaní ďalších dotácií.

Vláda schválila tiež nový poradný orgán, a to Radu vlády SR pre protidrogovú politiku. Tá bude plniť koordinačné a odborné úlohy v oblasti protidrogovej politiky a problematiky nelegálnych a legálnych drog.

Ministerstvo vnútra predložilo kabinetu správu o plnení úloh vyplývajúcich zo stratégie prevencie kriminality a inej protispoločenskej činnosti za rok 2012. Vlani prerozdelil rezort na projekty v tejto oblasti 1.328.000 eur prostredníctvom  240 schválených projektov.

www.ipolitika.sk

Dlh v zdravotníctve medziročne vzrástol o vyše 62 miliónov eur. Kým ku koncu roka 2011 bol potom, čo sa štátne nemocnice oddlžovali 300 miliónmi eur, na úrovni 150,5 milióna eur, na konci minulého roka to bolo 213,2 milióna eur. Ide o záväzky po lehote splatnosti na úrovni istiny, o ktorých informuje správa ministerstva zdravotníctva, ktorú schválila vláda SR. „Za hlavné dôvody neustáleho rastu zadlženosti možno považovať pokračujúce generovanie prevádzkových strát v nemocniciach, pretože v nich sa uskutočňuje najväčší rozsah finančne náročných výkonov poskytovanej zdravotnej starostlivosti, vysoký podiel a nárast osobných nákladov v pomere k výnosom od poisťovní a významný podiel nákladov na lieky a zdravotnícky materiál na celkových nákladoch,” odôvodňuje sa v správe. Ministerstvo na zlepšenie stavu v oblasti zadlženia fakultných a univerzitných nemocníc postupne realizuje systémové opatrenia v oblasti finančného riadenia, optimalizácie prevádzkových procesov, nákupov a centrálneho obstarávania, ako aj personalistiky a liekov.

Vláda rozhodla aj o jednoduchšom uznávaní diplomov získaných v Česku. Pri zápise titulu nadobudnutého na českej univerzite do občianskeho preukazu by už nemalo byť potrebné úradné overovanie diplomu.  Kabinet odobril tiež poslaneckú novelu zákona o rodine, ktorá má od 1. júna zaviesť platenie úrokov z omeškaného výživného. Návrh sa nachádza v druhom čítaní v parlamente. Pripravili ho poslanci za Smer-SD Anton Martvoň, Otto Brixi, Daniel Duchoň a Anna Vitteková.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>