Vláda povolila podozrivo vysoké dodatky ďalším ministrom

www.ipolitika.sk

V tieni prijímania opatrení na podporu hospodárskeho rastu dnes vláda zrušila limity na dodatky k IT zmluvám ďalším ministrom. Po novom budú môcť zvyšovať výdavky v zmluvách bez obmedzení.

Predchádzajúca vláda zaviedla obmedzenie navyšovania IT zmlúv dodatkami na jednu desatinu ceny pôvodnej zákazky. Maximálne však o jeden milión eur. Cieľom bolo zabrániť netransparentným a zbytočným výdavkom skrývajúcim sa za počítače či programy. V novembri minulého roka si presadili výnimku ministri financií, dopravy, pôdohospodárstva a obrany. Dnes vláda udelila výnimku aj ministrom vnútra, hospodárstva, kultúry, školstva a ministerke zdravotníctva.

Vláda povolila podozrivo vysoké dodatky ďalším ministrom.Je to hazard s peniazmi ľudí. Ak chce vláda skutočne šetriť, tak je to možné práve pri nákupe predražených programov, počítačov a informačných služieb. SMER však robí praví opak, uvoľňuje svojim ministrom ruky, aby míňali bez obmedzení. Je to ďalší z dôkazov toho, že SMER nezvyšoval dane preto, aby zaplátal dieru v rozpočte, ale aby mohol dávať peniaze svojim vyvoleným cez predražené nákupy a dodatky.

www.ipolitika.sk

Hneď v ten deň(14. 11. 2012) ako vláda ministrovi financií zrušila obmedzenie navyšovania zmlúv, podpísalo jeho finančnériaditeľstvo dodatok za viac ako 400 tisíc eur. Odvtedy ich podpísalo desiatky, jeden dokonca až za 837 tisíc eur.

Táto zmena môže priniesť škandalózne vysoké dodatky napríklad pri informatizácii zdravotníctva, pri prepájaní registrov na ministerstve vnútra alebo zväčšiť kauzu digitalizácie kultúrneho dedičstva na ministerstve kultúry do obrích rozmerov. 
Vláda by nielen kvôli transparentnosti, ale aj kvôli potrebe ozdravenia verejných financií mala postupovať presne naopak. Namiesto uvoľňovania rúk ministrom pri IT zmluvách by mala sprísniť dohľad na to, čo a za koľko sa nakupuje. Okrem dodržiavania limitov na dodatky by sa mali viac kontrolovať najmä rámcové zmluvy na informačné služby a podporu. Dali by sa tak ušetriť desiatky miliónov eur ročne.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>