Ústavný súd nebude viazaný termínmi

www.ipolitika.sk

Ústavný súd SR nebude pri rozhodovaní viazaný termínmi, ako to v novele zákona o organizácii Ústavného súdu (ÚS) SR navrhovali poslanci za KDH Monika Gibalová, Pavol Hrušovský a Pavol Abrhan. Kresťanskí demokrati neúspešne presadzovali, aby ústavný súd, ak prijme návrh na začatie konania o súlade právnych predpisov s Ústavou SR a účastník konania navrhne pozastavenie účinnosti napadnutých právnych predpisov, o tomto rozhodol do 90 dní odo dňa začatia konania. Vládny Smer-SD v parlamente ich novelu zamietol.

„Podľa platnej právnej úpravy o takom návrhu rozhodne ústavný súd bez zbytočného odkladu. Doterajšie skúsenosti však potvrdzujú, že ústavný súd rozhoduje o niektorých návrhoch na pozastavenie účinnosti napadnutých právnych predpisov, ich častí či ustanovení so značným oneskorením,“ vysvetľovala návrh Monika Gibalová. Podľa nej v novele ide o také ustanovenia, v prípade ktorých ich ďalšie uplatňovanie môže ohroziť základné práva a slobody alebo hrozí značná hospodárska škoda, alebo iný vážny nenapraviteľný následok.

www.ipolitika.sk

Neuspel ani pozmeňujúci návrh Martina Poliačika (SaS), ktorý sa snažil presadiť, aby návrh na disciplinárne konanie voči predsedovi ústavného súdu mohol podať ktorýkoľvek ústavný sudca. Poliačik tak reagoval na dnešný stav, kedy návrh na začatie disciplinárneho stíhania predsedu ústavného súdu môže podať iba samotný predseda súdu.
Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>