Štefanec: Dane a trh práce sú prekážkami pre slovenský rast

www.ipolitika.sk

Aj podľa dnes zverejnených odporúčaní z Európskej komisie sú slovenské dane a trh práce prekážkami pre hospodársky rast Slovenska. Aj keď odporúčania pre zlepšenie efektívnosti výberu DPH boli zvýraznené už pred rokom, dnes sa pri alarmujúcom stave opäť opakujú. Vláda namiesto zlepšenia výberu daní radikálne zvýšila priame dane a obmedzila tak ekonomickú aktivitu.

Zhoršená situácia na trhu práce má taktiež svoj pôvod v nezmyselnom zhoršení pracovného práva a v neriešení situácie ľudí s nízkymi príjmami. Odporúčania z Bruselu špecifikujú potrebu zníženia daňovo-odvodového zaťaženia pre pracovníkov s nízkymi príjmami a úpravu systému dávok. Je to presne tá oblasť, ktorú už dlhodobo navrhujeme riešiť kombináciou dávok a práce, ako aj zavedením odpočítateľnej položky v odvodoch.

www.ipolitika.sk

Vláda škodlivo zasiahla do systému daní a trhu práce a pritom nerobí potrebné reformy. Aj odporúčania EK zdôrazňujú potrebu štrukturálnych zmien pre zníženie nezamestnanosti, udržateľné verejné financie a zlepšenie konkurencieschopnosti. Realita je taká, že nezamestnanosť na Slovensku medziročne výrazne vzrástla, vláda konsoliduje len krátkodobo a naša konkurencieschopnosť klesá. Vláda jednej strany nepočúva opozičné názory a návrhy, ktoré dnes potvrdili aj odporúčania Európskej komisie. Ak vládna politika nezohľadní príslušné odporúčania, nielenže sa budú opakovať po roku, ale zlý trend v nezamestnanosti sa nezmení a životná úroveň našich ľudí bude naďalej klesať.

Zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>