Spoločne sme oslávili Deň matiek

www.ipolitika.sk
TrnavaTrnavskí poslanci KDH v Národnej rade SR Július Brocka a Alojz Přidal spolu s primátorom Trnavy Vladimírom Butkom dnes (10. mája 2013) v Trnave rozdávali kvety matkám. Už tradičnou akciou na pešej zóne s názvom “Vďaka mama” si pripomenuli sviatok Dňa matiek.

Naša spoločnosť ešte stále neuznáva starostlivosť o dieťa či príbuzných ako skutočnú prácu. Hodnota tejto práce je pritom jasne merateľná, a to nielen v peniazoch. Materstvo, výchova detí, rovnako ako starostlivosť o rodinu a blízkych, prispievajú k celkovému blahobytu spoločnosti aspoň tak, ako hodnoty vytvorené prácou v zamestnaní alebo pri podnikaní.  Naše Slovensko má dnes mnoho ľudsky príťažlivých, duchovne krásnych, vzdelaných a nadaných občanov. Pre svoje okolie  sú obohatením, práve vďaka starostlivosti a skúsenosti, ako aj vďaka radám našich mám,“ ocenil poslanie matiek podpredseda KDH Július Brocka.
Hlohovec

V piatok, 10. mája 2013, sa uskutočnila oslava Dňa matiek aj v Hlohovci. V refektári františkánskeho kláštora v Hlohovci sa na úvod sa mamičkám prihovoril primátor Hlohovca Peter Dvoran. Pán primátor si zaspomínal na svoju babičku, ktorá bola pre neho okrem jeho mamičky vzorovým príkladom matky.  Po jeho príhovore žiaci Cirkevnej základnej školy sv. Jozefa v Hlohovci vystúpili so svojím kultúrnym pásmom, v ktorom zazneli piesne a básne na tému mama.Po kultúrnej časti programu odovzdali primátor Peter Dvoran a predseda okresného centra KDH Hlohovec Miroslav Papay našim mamičkám kvety a pamätné listy.

Mamičky v Hlohovci prišla pozdraviť a popriať všetko dobré k sviatku aj podpredsedníčka KDH Miroslava Szitová. „Prvé slovo, ktoré dieťa krátko po narodení vysloví, je „mama“, preto som veľmi rada, že si kádeháci po celom Slovensku pripomínajú Deň matiek,“ zdôraznila.

Hviezdoslavovo námestie v Bratislave patrilo mamám

Krásne slnečné počasie a rodinná atmosféra prispeli k vydarenej oslave Dňa matiek, ktorú na Hviezdoslavovom námestí v Starom meste zorganizovalo pre mamy OC KDH Bratislava I. Podujatie sa nieslo v duchu hesla – Na rodine nám záleží,  a tak nielen mamy, si mohli vypočuť krásne básne od Jána Smreka v podaní Štefana Bučka, hudobnú skupinu SKLO a folklórny súbor KARPATY, ktorý v závere programu roztancoval nie jedného účastníka podujatia. Oceniť poslanie mamy prišli na námestie aj predseda KDH a podpredseda NR SR Ján Figeľ, podpredsedníčka KDH Miroslava Szitová, člen  Predsedníctva KDH a predseda  Konzília KDH Peter Mach, expert KDH pre kultúru Ján Oparty, poslanec NR SR Jozef Mikoško, predseda bratislavskej krajskej rady a starosta MČ Ružinov Dušan  Pekár, vicestarosta Starého Mesta Ján Krta a poslanci mestskej časti pani Halka Ležovičová i Pavol Baxa.

„Kde je matka, tam je život, tam je láska a  rodina. Milé mamičky, vďaka vám za obetavosť a lásku! Prajem vám krásny sviatok matiek; a hlavne veľa úcty a podpory od blízkych i od celej spoločnosti,“zdôraznil okrem iného v príhovore predseda KDH Ján Figeľ.  Na dôležitosť poslania matky v spoločnosti poukázala aj podpredsedníčka KDH Miroslava Szitová: „Mama je nositeľka života a obetuje svoj život pre svoje deti. Je nevyhnutné, aby naša spoločnosť bola naklonená voči mamám, dávajú  jej veľa. Obetu, ktorú prináša každá mama počas života, by mali oceniť aj jej deti.“

www.ipolitika.sk

Poslanec NR SR Jozef  pripomenul  myšlienky  z knihy Rodičovstvo od počatia, v ktorej je vyzdvihnutý význam ranného detstva. „Vzťahová väzba k niekomu je strašne dôležitá. Je dôležité, aby to dieťa bolo očakávané, v láskavom prostredí nielen vyrastalo, ale už aj v tele matky, aby matka sa s ním rozprávala, hladkala ho, púšťala mu peknú hudbu. Ovplyvní to veľmi celý život dieťaťa, až do staroby,“uviedol Jozef Mikloško.
Súčasťou oslavy Dňa matiek na Hviezdoslavovom námestí bolo aj odovzdanie malého prekvapenia a ruží prítomným mamám, program pokračoval vkine Mladosť premietaním filmu Láska.

Viac fotografií z osláv Dňa matiek na Hviezdoslavom námestí nájdete tu:
http://www.flickr.com/photos/krestanskodemokratickehnutie/8737064790/in/photostream

Vyše 700 kvetov pre mamy
Samosprávy  Žilinského samosprávneho kraja, konkrétne Žilina, Rajecké Teplice  a Tepličke nad Váhom sa na Deň matiek premenili ako keby na  „malé  Holandsko“. Vzdať hold mamám prostredníctvom kvetu sa 12. mája 2013 rozhodli kandidát na župana ŽSK a europoslanec Miroslav Mikolášik, poverený okresný predseda Andrej Sočuvka a členovia okresných centier.  Spoločne po sv. omšiach potešili a ocenili týmto milým spôsobom takmer 700 žien.  „Všetkým mamám, mamkám, maminkám, mamičkám želáme len to najlepšie. Aby ich nekonečný Otec požehnával zdravím, láskou a trpezlivosťou pri výchove detí i vnúča,“ uviedol po skončení akcie Miroslav Mikolášik.
Kvetinou si uctili v uliciach Kysuckého Nového Mesta mamy aj okresný predseda OC KDH Kysucké Nove Mesto Anton Mrmus a krajský tajomník Ľubomír Šteiniger.

Viac fotografií z osláv Dňa v  Kysuckom Novom Meste nájdete tu:
http://www.flickr.com/photos/krestanskodemokratickehnutie/8737012132/in/photostream

Oslava Dňa matiek v Senici
Deň matiek si rovnako ako po iné roky pripomenuli tohto roku aj v Senici. Klub KDH v Senici v spolupráci s Domkou zorganizovali 12. mája 2013 v ZUŠ Senici pre svoje mamičky divadelné predstavenie, súčasťou ktorého boli  rôzne scénky, pesničky a básničky.

„V úvode všetkých prítomných privítal predseda OC KDH v Senici Roman Sova. Poďakoval sa mamám za všetko, čo pre nás urobili aj za ich obetavosť pre nás. Nielen mamám sa následne prihovoril aj p. kaplán, ktorý v príhovore rovnako ocenil poslanie matky. Po skončení pútavého kultúrneho programu  okresný predseda Roman Sova odovzdal každej mamičke aj  kvietok,“informoval nás  regionálny tajomník Lukáš Pochylý.

Viac fotografií nájdete tu:
http://www.flickr.com/photos/krestanskodemokratickehnutie/8736909942/

Pozdraviť mamy v Skalici prišiel  aj poslanec NR SR Ivan Uhliarik
Namáhavé poslanie matky ocenil svojou prítomnosťou počas osláv Dňa matiek  Skalici, ktorú zorganizoval KDK Skalica, aj poslanec NR SR a kandidát na župana v Trnavskom samosprávnom kraji Ivan Uhliarik.   „V príhovore poukázal na dôležitosť úlohy matky už počas materskej „dovolenky“. Prirovnal ju  k náročnej práci vykonávanej mužmi. Nezabudol zablahoželať aj našej nebeskej Matke Panne Márii, ktorej tiež patrí jedno veľké Ďakujem.  Prítomným matkám zablahoželali aj člen Predsedníctva OC KDH Skalica Michal Srholec, ktorý sa im v mene mužov poďakoval za ich obetavú prácu a predsedníčka KDK Skalica Gabriela  Krausová. Súčasťou osláv bol aj kultúrny program a odovzdanie kvetiny mamám,“ uviedol po skončení predseda KDMS Holíč  Marek Kollár.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>