Slovensko si požičalo za historicky najlepších podmienok

www.ipolitika.sk

Slovensko 23.5.2013 na mimoriadne úspešnej aukcii predalo 5,5 ročné dlhopisy za historicky najlepších podmienok. Podarilo sa umiestniť dlhopisy v hodnote 1 mld. eur pri  2,8 mld. eur dopyte  a s výnosom do splatnosti len  1,592 %.

Je to zároveň najlacnejší slovensky dlhopis predaný syndikovaným spôsobom na európskom finančnom trhu.  Štát si teda nielen požičal za najnižšie úrokové sadzby, ale zároveň bude výrazne šetriť aj na dlhovej službe.
„Tieto výsledky najlepšie potvrdzujú dôveru zahraničných investorov v reformné úsilie vlády a udržateľnú konsolidáciu verejných financií, “ povedal minister financií Peter Kažimír.  Veľmi pozitívne hodnotíme najmä vysoký celkový dopyt investorov po slovenských dlhopisoch, ktorý takmer trojnásobne presiahol požiadavky Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity. Tieto pozitívne výsledky ostro kontrastujú s tým ako si na finančných trhoch požičiavala minulá vláda.  Pre porovnanie 31.10.2011 si bývalá vláda požičala len na necelého 4,5 roka za 3,3 %, teda za viac ako dvojnásobnú úrokovú sadzbu ako súčasná vláda. To znamená, že aj úroky, ktoré musíme platiť z  dlhopisov sú dvakrát vyššie ako si požičala súčasná vláda.

www.ipolitika.sk

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>