Škody vlastnou hlavou

www.ipolitika.sk

Podľa rozhodnutia luxemburského súdu máme zablokované slovenské aktíva vo výške 29,5 mil.eur. Je to dôsledok protiústavného zákona o zákaze zisku, ktorý presadil Robert Fico ešte za svojej prvej vlády.

Keď sme na možné škody pri prijímaní tohto zákona upozorňovali, odpoveďou boli len arogantné smerácke vyhlásenia o ich „pravde“. Vývoj ukázal nielen to, kto má pravdu, ale aj aké sú škody tohto rozhodnutia. Ústavný súd ešte v roku 2011 rozhodol o protiústavnosti tohto zákona a Medzinárodný arbitrážny tribunál v decembri 2012 rozhodol, že Slovenská republika SR zásadným spôsobom porušila ustanovenia investičnej dohody medzi Holandskom a Slovenskou republikou.

Podľa tohto rozhodnutia mala SR vyplatiť škodu 22 miliónov eur plus 3 milióny súdnych trov. Dnes, po menej ako pol roku, je už škoda na zablokovaných aktívach vo výške 29,5 milióna eur. Ak k tomu pripočítame právne služby, ktoré len do minulého roka stáli 18,8 milióna eur (a tento účet odvtedy istotne narástol), blížime sa ku 50 miliónom. Táto suma znamená:

  • 36 eur na každú štvorčlennú rodinu, alebo
  • zníženie odvodov o 100 eur pre nízkopríjmových zamestnancov, alebo
  • úplnú opravu 190 km ciest a mostov
www.ipolitika.sk

A to ešte nerátame škody na mene Slovenska, jeho nestabilite a odstrašení nových investorov. Po prehratom spore s poisťovňou Achmea je ďalšou hrozbou obdobný súdny spor akcionára poisťovne Dôvera, spoločnosti HICEE, ktorý súd zamietol z procesných dôvodov. Neposudzoval teda podstatu sporu. Vzhľadom na rozhodnutie v prospech Achmey sa šance akcionára Dôvery zvyšujú.

Keďže vieme, že Robert Fico sa rád chváli, že vraj vie zohnať milióny vlastnou hlavou, adresoval som mu výzvu, aby tieto svoje údajné schopnosti využil na náhradu miliónových škôd, ktoré spôsobil vlastnou hlavou. Ak tento pán neskončí s nezodpovednou politikou typu „z cudzieho krv netečie“, budú škody ešte vyššie. A ak bude realizovať svoj bláznivý projekt jednej zdravotnej poisťovne, zdravotná starostlivosť pre ľudí sa nezlepší a účet škôd, ktorí platia občania, budú ešte vyššie. Až kým sa ľuďom otvoria oči.

Zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>