SDKÚ-DS navrhuje dve novely Zákonníka práce

www.ipolitika.sk

Ich súčasťou je návrat k pôvodnej podobe reťazenia pracovných pomerov na určitý čas, zvýšenie počtu hodín nadčasovej práce, zrovnoprávnenie zamestnaneckých rád s odbormi, či umožnenie prepustenia zamestnanca z dôvodu dosiahnutia dôchodkového veku.

Poslanci za SDKÚ-DS navrhujú návrat k tomu, aby zamestnávatelia mohli uzatvárať pracovné pomery na určitý čas na najviac tri roky s možnosťou trojnásobného opakovania. Na piatkovej tlačovej besede to uviedol podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec. Vláda Roberta Fica totiž od začiatku tohto roka obmedzila termínované pracovné pomery na najviac dva roky s tým, že zamestnávateľ môže takýto pracovný pomer predĺžiť či opätovne dohodnúť najviac dvakrát. Opozičný návrh novely Zákonníka práce, o ktorom bude rokovať parlament, tiež podľa Štefanca zavádza zrovnoprávnenie zamestnaneckých rád s odbormi a odborovým organizáciám ukladá povinnosť konkrétnejšie preukazovať svoju reprezentatívnosť smerom k zastupovaniu zamestnancov. Navrhovaná novela pracovného kódexu tiež obsahuje flexibilnejšie možnosti dohadovania práce nadčas. “Navrhujeme, aby sa počet hodín nadčas opäť zvýšil o 100 hodín,” uviedol Štefanec. Uvedením týchto opatrení do praxe SDKÚ-DS očakáva zvýšenie tvorby nových pracovných miest a celkovej zamestnanosti.

Parlament bude podľa poslanca SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka rokovať aj o druhom návrhu novely Zákonníka práce, ktorým sa majú zaviesť dve zmeny. Poslanci SDKÚ-DS navrhujú, aby mohol dať zamestnávateľ výpoveď svojmu zamestnancovi aj z dôvodu dosiahnutia dôchodkového veku. “Je to to, čo pán minister Richter pred asi týždňom objavil. Objavil Ameriku, keď povedal, že sa budú zamýšľať nad tým a chcú presadiť, aby pracujúci mohli byť jednoduchšie uvoľňovaní zo zamestnania, aby sme vytvorili priestor pre prijatie nových zamestnancov,” povedal Kaník. S takýmto návrhom prišla koncom apríla na rokovanie tripartity Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR.

www.ipolitika.sk

Druhou navrhovanou zmenou je posunutie obdobia trvania pracovného pomeru potrebné na vznik nároku na príslušnú výšku odstupného podľa odpracovaných rokov. “Prvá hranica pri nároku na odstupné bude pri zamestnancovi, ktorý vo firme pracuje viac ako päť rokov,” povedal Kaník. Súčasná vláda pritom od začiatku tohto roka zaviedla nárok na súbeh výpovednej lehoty a odstupného po prepustení zamestnanca, ktorého pracovný pomer trval dlhšie ako dva roky.

Zmeny od začiatku tohto roka nastali aj pri reťazení pracovných pomerov na určitý čas. Kým do konca vlaňajška bolo možné uzatvoriť pracovný pomer na určitý čas najviac na obdobie troch rokov a možno ho predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci týchto troch rokov najviac trikrát, po novom je možné takýto pracovný pomer dohodnúť najdlhšie na dva roky. V rámci týchto dvoch rokov ho zamestnávateľ môže predĺžiť či opätovne dohodnúť najviac dvakrát.

Zmenami v Zákonníku práce sa tiež vypúšťajú niektoré znaky definície závislej práce. Ide o znaky, ktoré hovoria o vykonaní práce na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a o tom, že ide o výkon práce, kde sa opakujú určené činnosti. Ministerstvo práce chce spresnením definície závislej práce zabrániť tomu, aby zamestnanci boli nútení k zmene svojho pracovného statusu, ak majú naďalej vykonávať tú istú prácu.

Novela Zákonníka práce zaviedla zmeny aj pre odborárov. Tí majú po novom právo spolurozhodovať o normách spotreby práce, či participovať pri skončení pracovného pomeru výpoveďou alebo okamžitým skončením pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa. Odbory už pritom nemajú povinnosť preukazovať svoju reprezentatívnosť u zamestnávateľa. Zmeny nastali aj pri nočnej práci. Vykonáva sa v čase od 22. do 6-tej hodiny ráno, nie ako to bolo pôvodne, od 22. do 5-tej hodiny rannej.

Zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>