Robert Fico: Efektívne a spravodlivé plnenie štátnej kasy je prioritou tejto vlády

www.ipolitika.sk

„Kto na Slovensku poctivo platí dane, je považovaný za čudného,“ skonštatoval v úvode konferencie Podpora dobrovoľného plnenia daňových povinností ako spoločná priorita Slovenska a EÚ predseda vlády SR Robert Fico. Zlepšenie výberu daní je pre vládu skutočne  priorita.

www.ipolitika.sk

„A nie preto, že by nás tešilo dane zvyšovať,“ podotkol. Snahou vlády je podľa premiéra vytvoriť zo Slovenska efektívny štát s dobre fungujúcimi inštitúciami, ktorý dá dostatok príležitostí na prácu a na zlepšovanie podnikateľského prostredia a na to treba zdroje. Zefektívniť treba najmä výber dane z pridanej hodnoty. „Ak by sme dosahovali rovnakú efektivitu výberu DPH, ako je priemer Európskej únie, zvýšil by sa výnos z nej o neuveriteľných 1,1 miliardy eur,“ informoval Robert Fico. Doplnil, že takmer polovica daňovej straty na Slovensku vzniká v dôsledku nízkeho výberu DPH.
Výpadky vo výbere DPH môžu na Slovensku podľa odhadov ročne predstavovať až 3,5 % HDP a to vláda odmieta akceptovať. „Musíme zaplátať diery na mešci, z ktorého chceme financovať služby pre ľudí a zabezpečiť zdroje pre zdravotníctvo, školstvo, sociálnu sféru a podobne,“ povedal premiér. Obhajovať zvýšenie daňových sadzieb a presviedčať občanov, že platiť dane má zmysel, pretože peniaze dostanú späť prostredníctvom služieb, je veľmi zložité. „Je takmer nemožné hovoriť o férovom podnikateľskom prostredí, keď férovosť v platení daní sa stáva skôr konkurenčnou nevýhodou,“ skonštatoval predseda vlády.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>