Predseda KDH Ján Figeľ sa zúčastnil slávnostnej svätej archijerejskej liturgie, ktorú slúžil duchovný vodca pravoslávnych kresťanov, ekumenický patriarcha Bartolomej I.

www.ipolitika.sk

Duchovný vodca pravoslávnych kresťanov, ekumenický patriarcha Bartolomej I., začal 25. mája 2013 trojdňovú návštevu Slovenska. Konštantinopolský arcibiskup zavíta do Prešova, Košíc a Bratislavy.

Návšteva sa koná v jubilejnom roku 1150. výročia príchodu Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu a je súčasťou osláv prijatia kresťanstva slovanskými národmi. Na Slovensko príde patriarcha popoludní z moravských Mikulčíc, kde dnes slúži slávnostné bohoslužby.
Bartolomej I. slúžil v nedeľu  26. mája 2013 v prešovskom Katedrálnom chráme svätého Alexandra Nevského slávnostnú svätú archijerejskú liturgiu. Na slávnostnej archijerejskej liturgii sa zúčastnil aj predseda KDH Ján Figeľ.

Doxológiu (vďakyvzdanie) slúžil v ten istý  deň o 16.00 h v košickom Katedrálnom chráme Zosnutia Presvätej Bohorodičky a svätého Jána Milostivého, a v pondelok dopoludnia h v  Chráme svätého Rastislava v Bratislave.

www.ipolitika.sk
“Patriarcha Bartolomej sa stretne aj s predstaviteľmi kresťanských cirkví a bude prijatý najvyššími ústavnými predstaviteľmi štátnej správy a diplomatických zborov,” informoval TASR hovorca Pravoslávnej cirkvi na Slovensku Milan Gerka.
Patriarcha Bartolomej I. je prvý z hierarchov pravoslávnej cirkvi, pozornosť nedávno vyvolala jeho historická účasť na inaugurácii pápeža Františka I. “Usiluje sa o vydávanie kresťanského svedectva lásky a porozumenia. Na celom svete je známy svojou službou pri zachovávaní celistvosti stvorenia vyvíjaním rôznych aktivít, ktoré slúžia k osvete správneho vzťahu človeka k Bohu, blížnemu a stvoreniu,”konštatoval Gerka.
Zdroj: kdh.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>