Poslanecký prieskum na MV pre kauzu ROA zatiaľ nebude

www.ipolitika.sk

Poslanecký prieskum na Ministerstve vnútra SR (MV) s cieľom objasniť sporné tendre Regionálnej obstarávacej agentúry (ROA) z Horných Plachtiniec zatiaľ nebude. Výbor Národnej rady (NR) SR pre hospodárske záležitosti, ktorý mal prieskum iniciovať, totiž nebol na dnešnom mimoriadnom zasadnutí uznášaniaschopný pre neúčasť poslancov vládnej strany Smer-SD. “Týmto dali najavo, že nechcú nejakým spôsobom riešiť túto situáciu, aby verejnosť vedela o tom, aké je pozadie tejto kauzy,” uviedol predseda výboru pre hospodárske záležitosti Ján Hudacký (KDH). Chýbal aj nezaradený poslanec Juraj Miškov, ten však svoju neúčasť ospravedlnil.

Hudacký kabinetu Roberta Fica adresoval kritiku za to, že zadlžuje krajinu a zároveň netransparentným spôsobom využíva verejné zdroje. “Vyvoláva to množstvo otáznikov, kam putujú tieto prostriedky,” dodal. Poslanci chceli prieskumom získať informácie o štruktúrach a personálnych kapacitách na ministerstve vnútra a tiež získať obraz o tom, ako ministerstvo zvláda zabezpečovať transparentné centrálne obstarávania.

www.ipolitika.sk

Podľa Hudackého vyjadrení je na Slovensku viac agentúr podobných tej z Horných Plachtiniec. “Spôsob obstarávania je veľmi pochybný a čudný, keď tieto agentúry dopredu vypisujú tendre a nemajú ešte známych obstarávateľov,” konštatoval. Obce, ktoré majú účasť v podobných agentúrach, označil za nastrčené biele kone. Hudacký tvrdí, že v agentúrach majú zanedbateľný podiel iba preto, aby splnili literu zákona a mali ako súkomno-verejné inštitúcie právo organizovať verejné obstarávania. “V každom prípade zdroje daňových poplatníkov končia a určite budú končiť v rukách súkromných firiem a predpokladáme, že aj finančných skupín a ľudí blízkych strane Smer-SD,” uzavrel Hudacký.

Na to, aby sa mohol poslanecký prieskum v budúcnosti realizovať, musí ho odobriť väčšina poslancov výboru. “Inak sa to nedá realizovať,” dodal Hudacký. Keďže mimoriadne zasadnutie výboru sa nekonalo, Hudacký pozval šéfa rezortu vnútra Róberta Kaliňáka a predsedníčku Úradu pre verejné obstarávanie Zitu Táborskú na riadne zasadnutie, ktoré bude 7. mája. Hudacký chce, aby poslancom poskytli informácie o tom, ako chcú vzniknutý stav riešiť a presvedčiť občanov o tom, že to s verejným obstarávaním myslia vážne.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>