Podľa opozičných zákonodarcov postup MK znevažuje poslanecký mandát

www.ipolitika.sk

Opoziční členovia parlamentného mediálneho výboru považujú postup Ministerstva kultúry (MK) SR za znevažovanie poslaneckého mandátu, prieskumu a výboru ako takého. Vyhlásili to na dnešnej tlačovej konferencii.

Narážali tým na dva poslanecké prieskumy, ktoré sa na ministerstve uskutočnili v súvislosti s digitalizáciou kultúrneho dedičstva, konkrétne znovuobnovením vypovedanej zmluvy s konzorciom Tender Media Group (TMG). Poslancom sa nepáči, že im rezort nedal dva právne posudky, na základe ktorých sa rozhodol obnoviť predmetnú zmluvu.

Hoci ich dostali k nahliadnutiu, poslanci ich chceli mať k dispozícii, aby ich mohli dať zanalyzovať právnikom.„Minister (Marek Maďarič, pozn. TASR) to odmietol urobiť s argumentom, že ak druhá strana s tým nesúhlasí – v tomto prípade dve advokátske kancelárie, tak on nám ich vydať nemôže. Je pre nás šokujúcim zistením, že v decembri minulého roka tieto isté dva právne posudky boli poskytnuté médiám, konkrétne Hospodárskym novinám. Je teda úplne zjavné, že to bola obyčajná výhovorka,”vyhlásil Daniel Krajcer (nezaradený) s tým, že je ohrozený celý proces digitalizácie kultúrneho dedičstva a desiatky miliónov eur z EÚ. Ako pokračoval, vedenie ministerstva sa im ich bálo dať k dispozícii, lebo posudky sú postavené na vode.

www.ipolitika.sk

Pavol Abrhan (KDH) doplnil, že takéto konanie MK považujú za nezákonné a nesprávne vo vzťahu k napĺňaniu mandátu poslanca. Na najbližšom zasadnutí mediálneho výboru chcú iniciovať uznesenie, ktoré odsúdi postup ministerstva.

Základnú zmluvu na externú digitalizáciu národného kultúrneho dedičstva podpísal s konzorciom v roku 2010 za rezort Maďarič (Smer-SD). Nový šéf rezortu Daniel Krajcer ju krátko po nástupe do funkcie vypovedal. Platnosť výpovede však TMG spochybňuje. V roku 2012 sa stal ministrom kultúry opäť Marek Maďarič. Po tom, ako mu TMG pohrozilo žalobou týkajúcou sa neplatnosti Krajcerovej výpovede, sa rozhodol spor urovnať a uznať platnosť pôvodnej zmluvy s TMG.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>