Peniaze z arbitráže by na jeden rok pokryli doplatky na lieky na srdce

www.ipolitika.sk

Takmer 30 miliónov eur, ktoré v Luxemburgu zablokovali SR v arbitráži s holandskou spoločnosťou Achmea sú peniaze, ktoré by stačili na to, aby štyri najpredpisovanejšie lieky s najvyššími doplatkami pre pacientov so srdcovocievnymi ochoreniami boli vydávané jeden kalendárny rok bez doplatkov. Na dnešnej tlačovej konferencii na to upozornili predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo a podpredseda strany Viliam Novotný.

“Výsledok arbitráže znamená, že peniaze, ktoré boli určené pre ľudí, budeme im samým vyťahovať z vreciek,” domnieva sa Frešo. Novotný ho doplnil konkrétnymi príkladmi, ktoré strana dostala svojím prepočtom. “Suma, ktorú nám zablokovali, znamená takmer celú sumu na tretiu etapu zvyšovania platov nemocničných lekárov, alebo takmer 7-percentné zvýšenie platov všetkých zdravotných sestier,” vyčíslil Novotný.

SDKÚ-DS chce preto na zdravotníckom výbore NR SR v utorok 28. mája požiadať ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú (nominantka Smeru-SD) o dve správy. “Chceme ju požiadať, aby nám podala správu o arbitráži, o jej dopadoch na zdravotníctvo a správu o prípravách zlúčenia poisťovní a rizikách, ktoré hrozia z prehratých súdnych sporov,” priblížil Novotný.      Frešo v súvislosti s arbitrážou spomenul, že finančná ujma, ktorá z nej vzíde, bude zrejme vyššia ako 30 miliónov eur. V tejto súvislosti kritizoval aj ministerstvo financií. “Ešte stále nám napríklad nepovedali, koľko nás stáli právnici,” vyhlásil líder SDKÚ-DS. O prehre v arbitráži je presvedčený. “Hoci sme nevideli rozsudok, máme veľmi vážne indície, že prehra je konečná, že už koná exekútor,” dodal.

www.ipolitika.sk

Podľa Freša je súčasná situácia logickým vyústením zlého rozhodnutia prvej vlády Roberta Fica z roku 2007 o zákaze zisku zdravotných poisťovní. “Hoci už vtedy upozorňovali ústavní právnici, že ide o protiústavný krok, pán premiér vyhlasoval, že si to s poisťovňami pokojne rozdá. Nerozdal si to, zbabelo utiekol z ringu v prvom kole v 35 sekunde,” konštatoval.

Dodal, že situácia je ešte horšia, že okrem tejto pohromy sa na Slovensko rúti ďalšia hrozba prehratých súdnych sporov z dôvodu vytvorenia jednej zdravotnej poisťovne. “Je to mimoriadne alarmujúca situácia, v tomto prípade pôjde o ešte väčšie a drahšie spory,” avizoval Frešo.

Zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>