Opozícia napadla novelu zákona o organizácii ústavného súdu

www.ipolitika.sk

Novela zákona o organizácii ústavného súdu a konaní pred ním, ktorá bola prijatá na návrh vlády v expresnom konaní poslancami za Smer-SD v parlamente, je podľa predsedníčky poslaneckého klubu SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej zneužitím práva na politický účel.

Ako povedala dnes pred novinármi, opozícia ju považuje za neprípustný zásah politickej moci do konania pred ústavným súdom, pretože retroaktívne mení platné rozhodnutie ústavného súdu o vylúčení sudcov z konania a priamo určuje senát, ktorý má v kauze Jozefa Čentéša rozhodnúť. „Preto jedinou možnou odpoveďou opozície na podpis prezidenta pod tento zákon je podanie na ústavný súd. Dnes zákon vyšiel v Zbierke zákonov, preto sme dnes podali podanie na ústavný súd. Ráno odišiel návrh v elektronickej podobe i kuriérom,“ povedala  Lucia Žitňanská. Pod návrh sa podpísali poslanci všetkých opozičných strán, teda KDH, OĽaNO, Most-Híd, SDKÚ-DS a SaS.

Opozícia namieta v podaní na ústavný súd rozkol s princípmi právneho štátu, pretože zákon porušuje zákaz retroaktivity. „Porušuje základný princíp právneho štátu a to, že právo má byť všeobecné. Nemôže byť účelovo určené na konkrétny prípad. Zasahuje do princípu deľby moci, pretože zákonom sa vstupuje do prebiehajúceho konania tak, že sa negujú účinky platne prijatých rozhodnutí v tomto konaní,“konštatovala Žitňanská. Opozícia namieta aj expresné schválenie novely. „Vychádzame pritom už z existujúcich rozhodnutí ústavného súdu, keď svojho času povedal, že porušenie noriem ústavného procesu je v prípadoch hrubého a svojvoľného nerešpektovania pravidiel zákonodarného postupu zásadne spôsobilé vyústiť do rozporu prijatého zákona s ústavou. Preto namietame skrátené legislatívne konanie a namietame porušenie práva na spravodlivé konanie a práva na nestranného sudcu,“ uviedla Lucia Žitňanská.

Opozícia žiada ústavný súd, aby rozhodol o vyslovení nesúladu tohto zákona s ústavou. „Požadujeme prednostné prerokovanie tohto návrhu. Navrhujeme, aby súd pozastavil účinnosť tohto návrhu zákona, aby najskôr súd rozhodoval o zákone a potom v samotnom konaní, ktoré sa týka Čentéša,“ dodala. Podľa Lucie Žitňanskej urýchlené prijatie novely v nej vyvoláva pocit, že Smer-SD chce mať svojho generálneho prokurátora zvoleného do leta.

www.ipolitika.sk

Ako  Lucia Žitňanská doplnila, jediná dobrá možnosť v zlej situácii je, aby politici, premiér Robert Fico, dali preč ruky od ústavného súdu a nechali situáciu vyriešiť na ústavnom súde. Ústavný súd sa podľa nej musí vysporiadať so zákonom a tiež s námietkami a riadne rozhodnúť o sťažnosti Čentéša. „Jedine vtedy bude čistá situácia, keď bude môcť parlament primerane reagovať. Dovtedy je akákoľvek voľba nelegitímna,“ povedala však s tým, že si vie predstaviť, že premiérovi dochádza trpezlivosť a rád by mal generálneho prokurátora do leta. „Fico možno politicky usúdil, že je lepšie politický škandál pred letom, pretože počas leta prehrmí, ako čakať ďalší rok,“ dodala.

Prijatie zákona považuje predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský za bezprecedentný legislatívny krok, preto opozícii podľa neho nezostávalo nič iné, ako podať návrh na ústavný súd. Poslanec Most-Híd Gábor Gál verí, že po tomto podaní ústavní sudcovia nepôjdu v šľapajach predsedníčky súdu, ktorá vytvorila nešťastný precedens. „Strašne smrdelo expresné prijatie novely zákona. Smrdelo rozhodnutie predsedníčky súdu,“ povedal Gábor  Gál s tým, že verí v prijatie návrhu opozície sudcami ústavného súdu. Smer-SD urobí podľa poslanca za OĽaNO Miroslava Kadúca všetko preto, aby mal svojho generálneho prokurátora. „Nahradil objektívnosť účelovosťou,“ upozornil.
Zákonom o organizácii ústavného súdu sa má podľa Smeru-SD vyriešiť patová situácia na ústavnom súde, ktorá vznikla v dôsledku vyhlásenia účastníkov konania prezidenta Gašparoviča a Čentéša, ktorými odmietajú sudcov ústavného súdu pre predpojatosť. Ústavná sudkyňa Marianna Mochnáčová ostala jediná, voči ktorej prezident ani

Čentéš nevzniesli námietku. „Výsledkom je faktický stav, keď nie je možné zabezpečiť konanie a rozhodovanie ústavného súdu v rozsahu jemu Ústavou Slovenskej republiky zverených právomocí, keďže takmer všetci jeho sudcovia sú vylúčení, resp. ich predpojatosť je namietaná účastníkmi konania. Toto vedie k stavu, keď podľa platnej právnej úpravy nie je možné rozhodnúť nielen vo veci samej, ale ani len o týchto námietkach účastníkov konania,“ uvádza sa v schválenom vládnom materiáli. Podľa novelizácie zákona by sa mala uplatňovať doktrína nevyhnutnosti vyplývajúca z tzv. Bangalórskych princípov správania sa sudcov. Doktrína umožňuje pojednávať a rozhodovať  vo veci sudcovi, ktorý by bol inak vylúčený, lebo ak by sa tak nestalo, viedlo by to k nespravodlivosti, respektíve odopretiu spravodlivosti.  „Na konania začaté predo dňom účinnosti tohto zákona sa použije tento zákon,“ uvádza sa v novele.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>