Opozícia má podpisy na napadnutie zákona, ktorý rieši spor Čentéša a Gašparoviča

www.ipolitika.sk

Opozícia už má vyzbierané podpisy pod podanie, ktorým chce napadnúť na Ústavnom súde (ÚS) SR zákon o organizácii ÚS. Vládny Smer-SD ho prijal za jeden deň (30. 4.) v skrátenom konaní. Zákon má riešiť patovú situáciu na ÚS, ktorá vznikla v spore nevymenovaného generálneho prokurátora Jozefa Čentéša a prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Opozícia vidí za schválením právnej normy snahu Smeru-SD zvoliť si čo najskôr a za akúkoľvek cenu vlastného generálneho prokurátora.

Ľudová platforma (KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd) avizovala, že ak novela prejde, napadne ju na Ústavnom súde. V súčasnosti opozícia čaká na zverejnenie schválenej právnej normy v Zbierke zákonov. “Pracujeme na podaní, podpisy sú zozbierané. Keď bude zákon publikovaný, pôjde podanie na Ústavný súd,” povedala dnes (2. mája 2013) predsedníčka klubu SDKÚ-DS a exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

www.ipolitika.sk

Novelu zákona o organizácii ÚS schválil parlament v utorok (30. 4.). Zakotvuje doktrínu nevyhnutnosti vyplývajúcu z tzv. Bangalórskych princípov správania sa sudcov, ktorá má riešiť patovú situáciu na ÚS. Tá vznikla podaním námietok na sudcov tak zo strany nevymenovaného generálneho prokurátora Jozefa Čentéša, ako aj prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Novela umožní sudcovi, ktorý je inak vylúčený, konať a rozhodovať vo veci, ak by nekonanie zo strany súdu viedlo k nespravodlivosti, v tomto prípade popretiu zákazu odmietnutia spravodlivosti.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>