Novotný: Novela Trestného zákona poslúži na zastrašovanie zdravotníkov

www.ipolitika.sk

Strana Smer-SD a vláda pripravili podľa opozičného poslanca Viliama Novotného (SDKÚ-DS) “kladivo” na zdravotníkov, ktorým im chce hroziť. Má ním byť návrh novely Trestného zákona, konkrétne pozmeňujúci návrh k tomuto zákonu od poslanca Smeru-SD Jozefa Valockého.  Novotný to vyhlásil na dnešnom brífingu v Národnej rade (NR) SR s tým, že SDKÚ-DS tento návrh nepodporí.

“Novela trestného zákona bude slúžiť na zastrašovanie zdravotníkov,” zdôraznil Novotný. Ak sa totiž zdravotníci nedohodnú v kolektívnom vyjednávaní a môžu hroziť napríklad štrajkom, vláda vyhlási krízovú situáciu. V tom prípade, budú musieť nastúpiť do práce. Lebo ak tak neurobia, môžu stratiť registráciu na desať rokov. “Môžu dostať pokutu vo výške 3300 eur a dokonca môžu byť potrestaní aj odňatím slobody na dva až päť rokov,” vymenoval Novotný.

Takto podľa jeho slov vyzerá v praxi zastrašovanie zdravotníkov v podaní vlády Roberta Fica (Smer-SD). Poslanec preto vyzval ministerku zdravotníctva Zuzana Zvolenskú (nominantka Smeru-SD), aby sa začala reálne venovať zdravotníkom a problémom v tomto rezorte. “Nech sa nevyhovára na ústavný súd či na poslancov Smeru, ktorí podávajú pozmeňujúci návrh,” doplnil Novotný. Prípadne nech sa podľa neho neskrýva za ministra spravodlivosti, lebo v jeho Trestnom zákone sú tieto zmeny. “Nech takéto závažné zmeny zákonov najprv prediskutuje so zdravotníkmi a predkladá ich v riadnom legislatívnom procese,” opísal.

www.ipolitika.sk

Ak by novela prešla s Valockého návrhom, zdravotníci, ktorí v núdzovom stave neprídu do práce a ohrozia tak zdravie a životy ľudí, už nezostanú bez trestu. Hroziť im bude dvoj- až päťročné väzenie, strata registrácie na 10 rokov či peňažná sankcia. Ministerstvá zdravotníctva a spravodlivosti návrh obhajujú.

“Je fakt, že reálne môže vzniknúť krízová situácia, v ktorej budú ohrozené životy a zdravie občanov. A musí existovať nejaký nástroj, ktorý má v rukách vláda alebo štát na to, aby zabezpečil zdravie občanov a ochranu ich životov. Zdravie a ochrana životov je jedno zo základných ústavných práv a každá vláda má povinnosť toto zabezpečiť,” odôvodnil svoj kladný postoj k návrhu minister spravodlivosti Tomáš Borec ešte pred mesiacom. Podobný názor má aj štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Viliam Čislák.

 Zdroj: sdku-ds.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>