Novotný chce poslanecký prieskum na MZ

www.ipolitika.sk

Poslanec za SDKÚ-DS Viliam Novotný chce na mimoriadnom výbore NR SR pre zdravotníctvo presadiť poslanecký prieskum na ministerstve zdravotníctva (MZ). Na zvolanie výboru plánuje vyzbierať potrebné podpisy. “Chcel by som sa zaujímať o to, aké dopady na zdravotníctvo bude mať prehratá arbitráž, a hlavne ako sa ministerstvo zdravotníctva po zavedení jednej zdravotnej poisťovne chystá na možné riziká súdnych sporov,” vyhlásil Novotný.

Snaha o poslanecký prieskum nasleduje po tom, čo Novotnému na utorkovom výbore neprešla žiadosť o správu o arbitráži so zdravotnou poisťovňou Union a jej dopadoch na zdravotníctvo adresovaná šéfke rezortu zdravotníctva Zuzane Zvolenskej. Poslanec SDKÚ zároveň chcel Zvolenskú požiadať aj o správu k procesu zavádzania jednej zdravotnej poisťovne a rizikách možných prehratých súdnych sporov. Jeho žiadosti o správy výbor nepodporil. Podľa Novotného poslanci zo Smeru strčili hlavu do piesku a zdržali sa hlasovania. “Práve tá odpoveď z výboru usvedčuje vládu Roberta Fica z toho, že ide do ďalšej porážky,“ uviedol predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.

Podľa poslanca Smeru-SD a predsedu zdravotníckeho výboru Richarda Rašiho si Novotný žiadal správu od rezortu zdravotníctva, pričom v arbitrážnom konaní je zástupcom štátu ministerstvo financií. Ako Raši uviedol, ak chce odpovede týkajúce sa konania, má sa obrátiť na rezort financií. Novotného návrh poslanci Smeru nepodporili podľa Rašiho aj preto, že je to stále trvajúci spor. “Myslím si, že ako poslanci Národnej rady SR nemáme prečo zasahovať do prebiehajúceho sporu,” uviedol Raši.

www.ipolitika.sk

Frešo oponoval, že dopad zlúčenia zdravotných poisťovní a dopad zákazu zisku sa primárne prejavuje v zdravotníctve. Ako uviedol, to nie sú peniaze, ktoré by patrili inam ako do zdravotníctva a sú to peniaze, ktoré zo zdravotníctva odchádzajú. “Nie nezabudneme na to, kto to vymáha, ale nezabudneme ani na to, koho peniaze sú to a kam by mali ísť,“ skonštatoval Frešo.

Na margo správy k jednej zdravotnej poisťovni Raši poznamenal, že ministerka správu o projekte predkladá v pravidelných intervaloch. “Ja to stále beriem len ako politickú hru v SDKÚ, ktorá sa potáca na hranici zvoliteľnosti alebo nezvoliteľnosti a tomu pridávať nebudeme,“ skonštatoval na margo návrhov Raši. Na otázku, prečo sa poslanci Smeru pri hlasovaní o návrhu zdržali a nehlasovali rovno proti, odpovedal Raši, že to bol nezmyselný návrh a Novotný sa chcel len zviditeľniť.

Luxemburský súd uplynulý štvrtok nariadil zablokovanie 29,5 mil. eur slovenských aktív, na ktoré vykonáva exekúciu holandská spoločnosť Achmea, vlastník zdravotnej poisťovne Union. Peniaze, ktoré sú aktuálne na viacerých bankových účtoch v Luxembursku, majú byť uložené na špeciálnom bankovom účte tak, aby boli mimo dosahu Slovenskej republiky. Exekúcia na slovenské aktíva nasleduje po tom, čo v decembri minulého roka medzinárodný arbitrážny súd rozhodol, že Slovensko porušilo bilaterálnu investičnú dohodu s Holandskom a uložil SR povinnosť zaplatiť poisťovni Achmea náhradu škody za zákaz zisku zdravotných poisťovní z roku 2007 vo výške 22 mil. eur, ako aj uhradiť tri mil. eur za trovy konania. Slovensko odmietlo kompenzáciu uhradiť, Achmea sa tak rozhodla podniknúť razantnejšie kroky.

Zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>