Návrhy poslancov SMER-SD na 19. schôdzi parlamentu

www.ipolitika.sk

Poslanci strany SMER- sociálna demokracia predkladajú na aktuálnej 19. schôdzi Národnej rady SR viacero návrhov, ktoré prinesú pozitívne zmeny pre ľudí.  Vďaka sociálnym demokratom by sa mali zaviesť úroky z omeškaného výživného aj jednoduchšie vyradenie neexistujúcich áut z evidencie.

Novela zákona o rodine z dielne štvorice poslancov Anton Martvoň, Otto Brixi, Daniel Duchoň Anna Vittekováprináša platenie úrokov z omeškaného výživnéhoPoslanci tak chcú pomôcť vyživovaným osobám, ktoré sú často nútené požičať si peniaze z banky. „Týmto návrhom chceme docieliť to, aby sa v SR výživné platilo vždy riadne a načas a aby tisícky vyživovaných alebo na výživné oprávnených osôb neboli v znevýhodnenom postavení voči povinným osobám a aby si nemuseli požičiavať peniaze,“  zdôvodnil Anton Martvoň. Výška úrokov sa bude určovať podľa Občianskeho zákonníka.

Poslanec a kandidát na predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška predkladá spoločne s Róbertom Pucim návrh, ktorý umožní držiteľom neexistujúcich áut dosiahnuť ich vyradenie na základe čestného prehlásenia. V súčasnosti nie je možné staré auto, ktoré už fyzicky neexistuje, vyradiť z evidencie, pretože majiteľ nevie preukázať, ako naložil s týmto vozidlom, ktoré podľa jeho tvrdenia už neexistuje. Záujemca o vyradenie vozidla musí navštíviť dopravný inšpektorát a zaplatiť poplatok do Environmentálneho fondu. „K dnešnému dňu polícia eviduje okolo 4 500 žiadostí, resp. otázok, ako sa dopracovať k možnosti ako vyradiť takéto neexistujúce vozidlo,“ uviedol poslanec Róbert Puci.

www.ipolitika.sk

Návrh poslancov  Jaroslava Bašku, Petra Šucu a Milana Panáčka pomôže tým, ktorí potrebujú použiť na drobné poľnohospodárske práce vozidlá, ktoré nie sú schválené na prevádzku na cestách.  Poslanci chcú umožniť ich legálne používanie za podmienky, že budú mať vydané zvláštne evidenčné číslo obsahujúce písmeno C. „Dopravný inšpektorát záujemcom po posúdení vydá dočasnú, zvláštnu evidenčnú značku typu C za určitý poplatok, 33 eur,“ priblížil Jaroslav Baška. Zvláštne EČ na tento účel však umožní používanie vozidiel iba na cestách III. triedy, miestnych a účelových komunikáciách, a to za nezníženej viditeľnosti. Na ostatných cestách alebo za zníženej viditeľnosti budú môcť byť používané takéto vozidlá len na základe výnimky, ktorá sa bude udeľovať na vymedzený čas a konkrétnu trasu vozidla.

V druhom čítaní je novela zákona z dielne Eriky Jurinovej, Evy Horváthovej, Jána Podmanického a Viery Šedivcovej, ktorá uľahčí deťom s ŤZP cestovanie mestskou hromadnou dopravou. Parlament bude rozhodovať aj o novele zákona Maroša Kondróta, Michala Bagačku a Františka Petra. Cieľom ich návrhu jezefektívniť prípravu a realizáciu významných investícií a zatraktívniť podnikateľské prostredie u nás.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>