Na podnet Pavla Hrušovského ústavný súd preskúma financovanie škôl

www.ipolitika.sk

Skupina poslancov NR SR zastúpená poslancom Pavlom Hrušovským (KDH) ešte vo februári 2012 podaním na Ústavnom súde (ÚS) SR napadla zákony upravujúce financovanie školstva. Podľa ich názoru diskriminujú neverejných zriaďovateľov škôl.

Ako informovala hovorkyňa ústavného súdu Anna Pančurová, na stredajšom neverejnom zasadaní plénum ÚS prijalo na ďalšie konanie toto podanie a preskúma, či nie sú napadnuté zákony v rozpore s Ústavou SR.

Napadnutým zákonom skupina poslancov vyčíta, že majú jeden meter na financovanie verejných, a druhý na financovanie súkromných či cirkevných škôl a školských zariadení. Podľa ich názoru napadnuté predpisy zvýhodňujú verejných zriaďovateľov – samosprávy, na úkor neverejných – cirkev a súkromné subjekty.

www.ipolitika.sk

Tvrdia, že napadnuté zákony nie sú v súlade s ústavou. V podaní argumentujú, že obec má poskytnúť na žiaka v súkromnej či cirkevnej škole 88 percent z príspevku, ktorý poskytuje na žiaka verejnej školy. Podľa nich to porušuje princíp rovnoprávnosti postavenia škôl a školských zariadení bez rozdielu zriaďovateľa a diskriminuje neverejných zriaďovateľov, čím porušuje zákaz diskriminácie.

Poslanci žiadajú, aby ústavný súd vyhlásil, že zákony nie sú v súlade s Ústavou SR.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>