Minister D. Čaplovič informoval poslancov o stave školstva

www.ipolitika.sk

Učitelia by sa v najbližších rokoch mali dočkať vyšších platov, rodičia bezplatnej škôlky pre svoje deti od štyroch rokov. Aj tieto kroky obsahuje Správa o stave školstva na Slovensku, ktorú v pléne Národnej rady SR predstavil minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič.

Platy učiteľov by sa postupnými krokmi do roku 2020 mali zvyšovať tak, aby priemerný plat učiteľov s vysokoškolským vzdelaním dosiahol najmenej 75 percent priemerného platu ostatných povolaní, v ktorých sa vyžaduje vysokoškolské vzdelávanie. Dokument tiež postupne navrhuje „upraviť nástupný plat učiteľa na priemernú výšku začínajúcich zamestnancov v ostatných povolaniach, v ktorých sa vyžaduje získanie rovnakého stupňa vzdelania“. Zlepšiť by sa podľa materiálu mali aj platy vysokoškolských pedagógov.

Vláda plánuje tiež vytvoriť podmienky pre zavedenie bezplatného zaškolenia v materskej škole od štyroch rokov. Rezort navrhuje zvážiť takú zákonnú úpravu, ktorá by rodičom nariadila dať svoje dieťa do spádovej školy. Tú určuje obec, v ktorej má rodič trvalý pobyt. Vybrať by si tak okrem spádovej školy mohli len cirkevnú alebo súkromnú školu. O týchto zmenách je minister D. Čaplovič ochotný ešte diskutovať.

www.ipolitika.sk

Rezort uvažuje aj o zlučovaní vysokých škôl s podobným zameraním v rovnakej lokalite. Ako príklad uvádza dve verejné vysoké školy s podobným profilom v Trnave. Zrušiť by sa podľa správy mohli vedecko-pedagogické tituly „profesor“ a „docent,“ pričom sa navrhuje ponechanie len príslušných funkčných miest. „Týmto by sme sa v tejto oblasti stali štandardnou krajinou, z vysokoškolskej legislatívy by odbudlo niekoľko desiatok strán a poprední vysokoškolskí učitelia by získali stovky hodín na produktívnu prácu vo výskume a vzdelávaní,“ uvádza sa v materiáli.

Podľa správy treba optimalizovať sieť škôl a školských zariadení. „Jedným z nástrojov na zvýšenie efektívnosti siete škôl, a tým aj získania zdrojov na zvyšovanie platov, je umožniť zvýšiť počet žiakov v triedach a získané zdroje využiť radšej na menší počet lepšie zaplatených učiteľov ako na veľký počet priemerne zaplatených učiteľov,” uvádza správa.

Minister v pléne upozornil aj na to, že učitelia dostanú na prilepšenie k ich platom v tomto roku 35 miliónov eur. „Tento rok učitelia dostanú 35 miliónov eur, ktoré idú do platov mimo tých päť percent, ktoré sme dali na zvýšenie tarifných platov. Nie je pravda, že učiteľom sa nepridáva,” vyhlásil v pléne minister.

Správa obsahuje viacero návrhov, pričom diskusia k nim je otvorená do 30. júna tohto roku. Následne materiál po zapracovaní pripomienok minister opäť predloží vláde. „Pevne verím, že sa správa vylepší, že sa opatrenia zapracujú tak, aby vystihovali potreby spoločnosti a že naše školstvo sa posunie o krok dopredu,” povedal Dušan Čaplovič.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>