M. Fedor: Vo vojenskom spravodajstve boli dva obrovské škandály

www.ipolitika.sk

V priebehu dvoch rokov nastali vo vojenskom spravodajstve podľa podpredsedu SDKÚ-DS Martina Fedora dva obrovské škandály a ani jeden nie je vyšetrený.

Upozornil pritom na odpočúvania v roku 2011 a dnes medializované vážne podozrenia z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VSS). „V takomto stave to nemôže zostať v záujme samotnej spravodajskej služby,“ povedal dnes novinárom Fedor po mimoriadnom rokovaní Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva, ktoré zvolal ako jeho predseda, pretože v stredu dostal dokumenty, ktoré nasvedčujú tomu, že vo vojenskom spravodajstve mohlo dochádzať k machináciám až tunelovaniu štátneho majetku. „Ak sú dokumenty, ktorých kópie som dostal, pravé, sú utajovanými skutočnosťami, nemôže ma tešiť, že sú k dispozícii aj nepovolaným osobám,“ povedal s tým, že kópie dokumentov vykazujú prvky originality ich originálov. Kompletné dokumenty pošle špeciálnemu prokurátorovi na ďalšie vyšetrovanie.

Ak sú dokumenty pravé, ide dnes rovnako ako v roku 2011 podľa Fedora o obrovský únik utajovaných dokumentov v rozsahu, ako by si niekto pred vojenským spravodajstvo postavil obrovský kamión. Výboru Fedor dnes navrhol, aby rokovanie prerušili, aby sa s materiálmi oboznámili aj ostatní členovia výboru. „V piatok budeme pokračovať za účasti ministra obrany a riaditeľa vojenského spravodajstva. Výbor s tým súhlasil,“ povedal. Výbor však neprijal jeho návrh, aby požiadal Generálnu prokuratúru o informáciu, ako v tejto veci postupovala.

www.ipolitika.sk

Fedora rovnako ako pri kauze odpočúvania v roku 2011 zaujíma, či bol porušený zákon. „To musí vyšetriť prokuratúra a polícia. To je mimo právomocí parlamentného výboru,“ konštatoval. Podľa neho treba vyšetriť, či funkcionári vojenského spravodajstva pochybili alebo nie. Služba totiž podľa neho nie je podvodný sociálny podnik, kde ide len o finančnú škodu. „Toto má byť dôležitý orgán pre bezpečnosť štátu, ozbrojených síl a občanov,“ vyhlásil.

Na rokovaní výboru bol aj poslanec SaS Ľubomír Galko, ktorého poslanecký klub stratil funkčnosť. Podľa pôvodných vyjadrení šéfa parlamentu Pavla Pašku mal Galko prísť o členstvo v tomto výbore. „Galko je poslancom NR SR, bol zvolený do výboru a podľa zákonov pôsobí v tomto výbore každý poslanec, ktorý neprišiel o mandát. Preto ho zrejme Paška v tomto výbore ponechal aj po rozpade klubu SaS,“ konštatoval Fedor.

Vážne podozrenia z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VSS) v čase prvej Ficovej vlády vyvoláva 134-stranová správa, ktorú anonymne dostal denník Sme. Dokument zrejme vychádza z vnútorného vyšetrovania vo vojenskej rozviedke, ktoré sa rozbehlo, keď ministerstvo obrany viedol Ľubomír Galko. Existenciu tajnej správy potvrdili Galko, expremiérka Iveta Radičová aj exminister vnútra Daniel Lipšic. Nepotvrdili, či ide o dokument, ktorý má Sme, pretože ide o tajné informácie. Tajná správa podľa denníka tvrdí, že dvaja šéfovia tajných vojenských služieb postupovali ako organizovaná skupina a s peniazmi a majetkom tajných služieb narábali tak, aby z toho mali osobný prospech oni alebo tretie osoby.

Zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>