Ľudová platforma požaduje verejnú voľbu predsedu NKÚ, ak nebude, kandidáta Maroša Žilinku stiahnu

www.ipolitika.sk

Kandidátom Ľudovej platformy na post predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) je bývalý štátny tajomník na ministerstve vnútra Maroš Žilinka. Strany platformy sa zároveň predbežne dohodli, že iného kandidáta na tento post nepredložia. Ako povedala novinárom predsedníčka poslaneckého klubu SDKÚ-DS Lucia Žitňanská, Žilinka je kandidát pre verejnú voľbu.

„Pokiaľ Smer-SD odhlasuje tajnú voľbu šéfa NKÚ, sme dohodnutí, že kandidatúru Žilinku stiahneme,“povedala. Podľa nej je to spoločná podmienka strán Ľudovej platformy. „Nechceme sa už zúčastňovať na hrách, ktoré Smer-SD hrá s tajnou voľbou pri voľbe šéfa NKÚ,“ zdôvodnila rozhodnutie platformy.

Podľa predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Hrušovského návrh na Žilinku podali strany KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS  17. mája 2013 do podateľne. „Žilinka spĺňa všetky odborné a morálne predpoklady, aby túto funkciu mohol zastávať,“uviedol PavolHrušovský s tým, že verí sľubom Smeru-SD a preto Žilinka bude vo verejnej voľbe zvolený. Upozornil, že Rokovací poriadok predpokladá pri takýchto voľbách verejnú voľbu. Návrh na tajnú voľbu môžu podľa neho dať len poslanci Smeru-SD. „Vychádzajúc zo skúseností pri štyroch kolách voľby nastal istý stupeň nedôvery, preto chceme, aby táto voľba bola verejná,“ povedal s tým, že zatiaľ so Smerom o spôsobe voľby nerokovali. Hrušovský chce dnes rokovať o podpore kandidáta a spôsobe voľby s predsedníčkou poslaneckého klubu Smer-SD Janou Laššákovou.

www.ipolitika.sk

Maroš Žilinka dnes pôsobí ako prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Na jeho mene sa v utorok dohodli predstavitelia KDH, Mosta-Híd a SDKÚ-DS. V pondelok ho ako kandidáta odobrilo Predsedníctvo KDH, ktoré vyberalo z viacerých kandidátov. Žilinka na ministerstve vnútra pôsobil ako nominant kresťanských demokratov, ale nie je členom KDH.

Návrhy kandidátov na predsedu NKÚ treba predložiť do 17. mája 2013 do 16:00. Ľudová platforma 26. apríla oznámila, že navrhne vlastného kandidáta na post predsedu NKÚ a nepodporí kandidáta SaS. Premiér Robert Fico prisľúbil opozícii post predsedu NKÚ po parlamentných voľbách. Podľa povolebnej dohody mala kandidáta navrhnúť SaS. Voľba nového predsedu NKÚ sa v tomto volebnom období uskutočnila štyrikrát, ani jeden z pokusov nedopadol úspešne, žiaden z kandidátov opozície nezískal potrebný počet hlasov na zvolenie.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>