KDH: Ústavný súd rozhoduje so značným oneskorením

www.ipolitika.sk

Ústavný súd (ÚS) rozhoduje podľa poslankyne NR SR Moniky Gibalovej (KDH) o predbežných opatreniach so značným časovým oneskorením.

Preto kresťanskí demokrati presadzovali, aby ústavný súd, ak prijme návrh na začatie konania o súlade právnych predpisov s Ústavou SR a účastník konania navrhne pozastavenie účinnosti napadnutých právnych predpisov, o tomto rozhodol do 90 dní odo dňa začatia konania. Vládny Smer-SD v parlamente ich novelu zamietol. „Nešlo o nárast rozhodovacích právomocí, ale len o zakotvenie väčšej právnej istoty pri rozhodovaní, ktorá chýba,“ zdôraznila.

www.ipolitika.sk

Podľa podpredsedu KDH Pavla Abrhana nie je pravda, že novela skomplikuje situáciu na ÚS. Odmietol pritom argument šéfky súdu Ivetty Macejkovej o preťaženosti ÚS. “Táto novela sa netýka všetkých podaní, ale len tých, ktorých súčasťou je aj návrh na predbežné opatrenie. Taký návrh môže podať len poslanec alebo skupina poslancov, prokurátor, prípadne prezident. Bežný občan nemôže takýto návrh podať. Z toho dôvodu argument o preťaženosti ÚS neobstojí,” povedal Abrhan na tlačovej besede.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>