KDH: Pri vyvlastňovaní sa so Smerom-SD vracajú socialistické praktiky

www.ipolitika.sk

Mocou jednej strany a vládnou väčšinou v Národnej rade (NR) SR sa na Slovensko vracajú niektoré socialistické praktiky, a to cez poslanecký návrh novely zákona o niektorých opatreniach týkajúcich sa prípravy významných investícií. Uviedol to dnes na brífingu predseda opozičného KDH Ján Figeľ.

V novele poslanci NR SR za stranu Smer-SD navrhujú rozšíriť podmienky, za ktorých je možné siahnuť cez inštitút vyvlastnenia na súkromné vlastníctvo. „Tento návrh zákona má niekoľko výrazných ani nie otáznikov, ale výkričníkov. Po prvé, vracia nás to pred rok 1989, kedy bolo súkromné vlastníctvo potláčané a nebolo rešpektované. Je absurdné uvažovať, že nielen diaľnica, ale administratívna budova alebo budova vo verejnom záujme má byť dôvodom pre vyvlastnenie. Po druhé, kde je zaručené, že ak pominie takýto “verejný záujem”, nebude pôda alebo nadobudnuté vlastníctvo veľmi lacno a výhodne posunuté mecenášom, či tým, ktorí stoja v pozadí takéhoto verejného rozhodnutia, ani nie tak verejného záujmu,” spresnil predseda KDH.

Verejný záujem je v zákone definovaný hodnotou 100 miliónov eur alebo 300 pracovnými miestami. „Z procesu posudzovania je však vynechaná samospráva na obecnej či mestskej úrovni a ich kompetencia prechádza na štátnu správu, na okresný úrad so sídlom v krajskom meste, respektíve na samotnú vládu SR. Centralizácia moci a oslabovanie práv občanov to sú dva prejavy súčasnej vlády strany Smer–SD,” konštatoval.

www.ipolitika.sk

Predseda poslaneckého klubu KDH v parlamente Pavol Hrušovský povedal, že novela, tak ako je predložená, napĺňa znaky protiústavnosti. Upozornil na ne pri prerokúvaní v prvom čítaní minulý týždeň. Vyslovil prekvapenie, že niektorí poslanci vládnej väčšiny sa dávajú zneužívať na nepopulárne kroky tejto vlády a predkladanie “hanebných” návrhov zákonov, a to spôsobom, ktorý je neprípustný v tak zásadných otázkach, ako je inštitút vyvlastňovania.  „Urobíme všetko preto, aby tento návrh zákona sme dokázali zmeniť. Ak sa na ňom niečo vôbec zmeniť dá, lebo navrhované zmeny zvádzajú k tomu, že ide o prípravu veľkých kšeftov zatiaľ nepomenovaných firiem, možno súkromných alebo právnických osôb. Máme informáciu, že aj výstavba ropovodu cez Bratislavu môže byť jedným z dôvodov,” povedal Pavol Hrušovský.

Ku kritike sa pripojilo aj Občianske združenie (OZ) Nie ropovodu. Podľa člena jeho správnej rady Miroslava Draguna má indície, že novela je šitá na mieru pre projekt ropovodu Bratislava Schwechat Pipeline. „V rámci dôvodovej správy všetky tri návrhy zmien v tomto zákone jednoznačne smerujú k tomu, že novela má napomôcť Transpetrolu a spoločnosti OMV vybudovať ropovod cez Bratislavu už len z tých dôvodov, že investícia ropovodu je vo výške nad 100 miliónov eur,” povedal Dragun na brífingu pred budovou NR SR.

Ropovod plánovaný cez Bratislavu je podľa neho nielen v rozpore s územným plánom Bratislavy, ale zároveň v rozpore s územným plánom Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). „Je pre nás nepochopiteľné, prečo takýto vážny zákon je predkladaný poslancami NR SR a nejde do medzirezortného pripomienkového konania,” poznamenal.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>