Ján Figeľ:Slovensko potrebuje účinnú nezávislú kontrolu verejných financií

www.ipolitika.sk

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) ani na piaty pokus nespoznal svojho nového šéfa. Vládny Smer-SD totiž presadil tajné hlasovanie a Ľudová platforma (KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd) tak stiahla svojho kandidáta Maroša Žilinku. Špeciálny prokurátor a bývalý štátny tajomník na ministerstve vnútra bol jediným kandidátom na šéfa NKÚ.

Žilinkovu kandidatúru vzal v mene predkladateľov späť podpredseda parlamentu Ján Figeľ (KDH). “Maroš Žilinka spĺňa všetky podmienky a predpoklady pre zodpovedný, kvalifikovaný a kvalitný výkon funkcie predsedu NKÚ. Po štyroch neúspešných kolách tajných volieb sme odôvodnene, logicky a úprimne navrhovali verejnú voľbu. Odmietate kvalitného kandidáta, odmietli ste aj verejnú voľbu, čo znamená, že odmietate účinnú kontrolu hospodárenia verejnej správy,” odôvodnil stiahnutie Žilinkovej nominácie Figeľ.Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) akceptoval späťvzatie kandidatúry a konštatoval, že plénum nemá o čom hlasovať, keďže Žilinka bol jediným kandidátom na funkciu šéfa NKÚ.

www.ipolitika.sk
Ľudová platforma od začiatku podmieňovala Žilinkovu nomináciu verejnou voľbou.  Sociálni demokrati označovali Žilinku za príliš mladého a spojeného s politikou, keďže v minulom volebnom období pôsobil ako štátny tajomník rezortu vnútra.
Opozícia argument veku odmietla. Poukázala na to, že napríklad predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) zasadol prvýkrát do premiérskeho kresla v nižšom veku ako má dnes Žilinka. „Takže tu visí rečnícka otázka, či je snáď NKÚ dôležitejší úrad ako celá krajina?“ spýtal sa rámci rozpravy k voľbe šéfa NKÚ dnes v Národnej rade (NR) SR poslanec Mosta-Híd László Solymos.
Podľa kresťanského demokrata Pavla Abrhana by v prípade dodržiavania pravidla veku museli byť odvolaní viacerí členovia vlády. Podobný názor má aj predseda KDH Ján Figeľ, podľa ktorého spĺňa Žilinka všetky kritéria, ktoré mu ukladá zákona.  „Chcem verejne vyhlásiť, že navrhnutý kandidát je apolitický odborník,” dodal jeho stranícky kolega Pavol Hrušovský.
Zdroj: kdh.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>