Ján Figeľ: Niektoré strany zneužívajú EÚ na politický zápas

www.ipolitika.sk

Náročné a zložité podmienky pre úspech Predsedníctva Rady EÚ si vyžadujú podľa prvého slovenského eurokomisára a dnes predsedu KDH Jána Figeľa viacročnú kvalitnú prípravu po stránke politickej, organizačnej, administratívnej, technickej a personálnej.

Ako však povedal pre agentúru SITA, často bývajú tieto obdobia a povinnosti zneužívané niektorými stranami pre vnútroštátny politický zápas. „Takými boli napríklad mnohé postoje HZDS vo volebnej kampani v roku 2002, ale aj bilboardy  Smeru-SD s holými zadkami, ktorými bolo v súvislosti so vstupom do EÚ oblepené po celej krajine,“ vyhlásil Ján Figeľ s tým, že aj dnes sa takéto populistické postoje a pokušenie kopnúť si do únie či do nášho členstva v EÚ objavujú.

www.ipolitika.sk

Zrelá a dôveryhodná európska politika Slovenska si vyžaduje podľa Jána Figeľa aj zrelé a zodpovedné politické subjekty. „KDH má záujem, aby Slovensko v EÚ bolo úspešné. A aby takým bolo aj naše historicky prvé Predsedníctvo,“ uviedol líder kresťanských demokratov. Preto ponúkol ministrovi zahraničných vecí Miroslavovi Lajčákovi skúsenosti a medzinárodné politické vzťahy, i osobné kontakty a skúsenosti hlavného vyjednávača a prvého slovenského eurokomisára zo spolupráce s mnohými doterajšími Predsedníctvami v EÚ.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák sa v piatok (10. mája 2013) stretol s lídrami všetkých parlamentných opozičných strán. Oznámil, že lídri parlamentných strán podpíšu v najbližších dňoch politickú deklaráciu, ktorou sa prihlásia k spoločnej zodpovednosti za slovenské predsedníctvo v EÚ. Slovensko bude predsedať Rade EÚ v roku 2016.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>