Ján Figeľ: Korupcia je rakovina

www.ipolitika.sk

Posunutie zákona o ochrane oznamovateľov korupcie do druhého čítania môže byť podľa predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Hrušovského začiatkom hľadania zhody na politike, na ktorej musí záležať každej strane a ktorá je dôležitá pre celé Slovensko. Ako povedal dnes novinárom, hlasovanie je len čiastkový úspech. „Je to prvý víťazný polčas zápasu. Budeme rokovať znovu so všetkými parlamentnými klubmi, aby sme vo finále dokázali zvíťaziť a zákon bol prijatý,“ povedal Pavol Hrušovský s tým, že k návrhu existujú určité výhrady k niektorým ustanoveniam. „Prisľúbili sme spoluprácu na hľadanie zhody, ale tak, aby zákon nestratil význam,“ konštatoval.

Podľa predsedu KDH Jána Figeľa niektorí vzniesli námietku proti odmene, ktorú by mal dostať oznamovateľ korupcie, či nenavádza k prílišnému udávaniu. Z návrhu by však odmena nemala vypadnúť. „Je nárokovateľná na základe istých kritérií. Rozhoduje o nej ministerstvo vnútra po vynesení právoplatného rozsudku,“ povedal.  Ján Figeľ verí, že tento zákon môže prejsť aj v treťom čítaní. „Pre Slovensko je to jedna z kľúčových tém. Dúfame, že prejde. Nikto dnes nebol proti. Návrh je prijateľný, ani pravicový, ani ľavicový. Slovensko potrebuje takéto ozdravné mechanizmy,“ zdôraznil líder kresťanských demokratov.

www.ipolitika.sk

Korupcia je podľa Jána Figeľa rakovina a to nielen pre ekonomiku, ale aj spoločnosť. „Boj s korupciou je dôležitý predpoklad perspektívy. Vítam hlasovanie parlamentu, ktorý konsenzom vyjadril podporu pre návrh zákona. Je to dôležitý mechanizmus, ktorý chráni tých, ktorí majú odvahu, česť, statočnosť a zodpovednosť,“ povedal.  Ján Figeľ upozornil, že podľa prieskumov len sedem percent obyvateľov SR je ochotných ohlásiť korupciu. „Nepredpokladám, že by prijatie tohto zákona zásadne zmenilo tieto čísla, ale tých, čo majú odvahu, bude chrániť,“ uviedol.

Návrh sa týka vybraných trestných činov, ktoré majú dopad na verejný záujem a páchajú ich osoby, ktoré plnia priamo alebo sprostredkovane úlohy vo verejnom záujme. Zákon má garantovať ochranu zamestnancov pred stratou zamestnania alebo poškodením ich práv, ak oznámia alebo inak prispejú k účinnejšiemu odhaľovaniu a objasneniu korupcie daňových a majetkových trestných činov proti záujmom štátu, obcí, vyšších územných celkov a nimi zriadených subjektov či záujmom Európskych spoločenstiev.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>