Ján Figeľ: Európa potrebuje návrat k svojim vlastným koreňom

www.ipolitika.sk

Nadácia Konrada Adenauera si tento rok pripomína dvadsiate výročie založenia slovenskej pobočky v Bratislave. Pri tejto príležitosti sa  21. mája 2013 v historickej budove Národnej rady Slovenskej republiky na Župnom námestí v Bratislave uskutočnilo slávnostné kolokvium. Hlavným rečníkom bol predseda Nemeckého spolkového snemu Norbert Lammert. V programe vystúpili aj podpredseda Národnej rady SR Ján Figeľ, riaditeľ bratislavskej kancelárie KAS Werner Boehler a zástupca generálneho tajomníka nadácie Gerhard Wahlers.

Líder kresťanských demokratov Ján Figeľ vo svojom prejave vyjadril hlbokú vďaku za dvadsaťročnú podporu a spoluprácu Nadácii Konráda Adenauera. Vyzdvihol tiež výnimočný príspevok Nemecka pre rozvoj demokracie a občianskej spoločnosti  v Československu a neskôr na Slovensku. „Ako Dunaj tečie z Čierneho lesa do Čierneho mora, tak sa šíri od západu na východ Európske spoločenstvo na báze spoločných hodnôt. Ďakujem nemeckým priateľom a osobnostiam ako bol K. Adenauer, H. Kohl či dnes A. Merkel za podporu tohto procesu,“  povedal Ján Figeľ.

www.ipolitika.sk

Vo svojom vystúpení  poukázal aj na históriu zjednocovania Európy, od I. svetovej vojny po súčasnosť, príspevok KAS pre demokraciu na Slovensku a ponúkol i niekoľko pohľadov na spoločnú Európsku úniu.„Európa prechádza zrejme dosiaľ najťažšou etapou svojho vývoja. Za najvážnejší problém nepovažujem ekonomickú či menovú krízu, ale krízu dôvery ľudí v európsky projekt“, zdôraznil a pripomenul, že Európa je potrebná viac pre ľudí, nie pre elity. „Európa potrebuje návrat k svojim vlastným koreňom. V prvom rade je to naša Európa – Europa nostra. Ak sa totiž budeme cítiť v Európe doma, budeme sa aj viac zaujímať o to, ako to u nás – doma vyzerá“.

V rámci svojho programu navštívil predseda Nemeckého spolkového snemu Norbert Lammert aj niektoré pamätné miesta v Bratislave (Devin – Brána slobody, Nádvorie Múzea komunizmu, Pamätník Sviečkovej manifestácie pred kostolom Notre Dame) a otvoril literárnu konferenciu, ktorá sa koná od 22. do 24. mája 2013 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca za účasti 50 významných predstaviteľov európskych univerzít, spisovateľov, politológov a zástupcov Nadácie.

Na sympóziu pri príležitosti dvadsiate výročia založenia slovenskej pobočky v Bratislave sa zúčastnili aj podpredsedníčka KDH Miroslava Szitová, predseda poslaneckého klubu NR SR Pavol Hrušovský, člen Predsedníctva KDH Peter Bobula a poslanci NR SR Jozef Mikloško a Pavol Zajac.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>