EÚ: Udržateľný dôchodkový systém je viacpilierový

www.ipolitika.sk

Európsky parlament dnes prijal správu o primeraných, bezpečných a udržateľných dôchodkoch. Správa, ktorú podporili aj poslanci z KDH, SDKÚ a SMK združení v slovenskej delegácii v Európskej ľudovej strane (EĽS), odporúča viacpilierový prístup k dôchodkom pozostávajúci z kombinácie všeobecného a kapitalizačného piliera.

Európa si všimla, že demografický tlak na dôchodkové systémy je stále väčší. Jediný spôsob, ako do budúcnosti udržať dôchodky na primeranej úrovni, je zapojenie čo najväčšieho počtu ľudí v produktívnom veku do dôchodkového sporenia. Vyzývame preto slovenskú vládu, aby prehodnotila svoj postoj k druhému pilieru a vytvorila podmienky, ktoré by stimulovali k účasti na treťom pilieri. Zároveň by sa Slovensko malo aktívne zapojiť do prebiehajúcich konzultácií na úrovni EÚ,” uviedli v spoločnom stanovisku po hlasovaní poslanci zo slovenskej delegácie v EĽS.

www.ipolitika.sk

Poslanci tiež upozornili na potrebu prísneho dohľadu nad bezpečnosťou investovania dôchodkových fondov a privítali zámer vytvorenia pravidiel spoločných pre všetky členské štáty EÚ.

Európskym trendom je dôkladná reforma dôchodkových systémov a podpora udržateľnosti dôchodkov cez druhý a tretí pilier. Vláda Roberta Fica by v takejto situácii nemala viesť Slovensko opačným smerom,” zdôraznila vedúca slovenskej delegácie v EĽS Anna Záborská.

Členmi slovenskej delegácie v EĽS sú poslanci Eduard Kukan a Peter Šťastný z SDKÚ, Anna Záborská a Miroslav Mikolášik z KDH a Edit Bauer a Alajos Mészáros z SMK.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>