Ďalšie posilnenie ochrany klientov bánk

www.ipolitika.sk

Komerčné banky najneskôr od júla toho roku budú povinné poskytovať tzv. Základný bankový produkt, pričom poplatky viažuce sa na tento produkt nesmú presiahnuť jedno euro mesačne. Toto opatrenie bolo na Slovensku schválené súčasnou vládou už v minulom roku. Tým sa pri niektorých opatreniach na ochranu klientov bánk Ministerstvo financií SR dostalo o krok pred Európsku komisiu.

Návrh najnovšej smernice Európskej komisie obsahuje napríklad návrh na zavedenie tzv. základného platobného účtu. Ten by mal obsahovať základné služby, teda napríklad výber hotovosti, bankové prevody alebo poskytnutie platobnej karty. Týmto krokom chce zvýšiť dostupnosť bankových služieb. Komisia vychádzala z výsledkov nedávnych štúdií, podľa ktorých vyše 58 miliónov ľudí v EÚ starších ako 15 rokov nemá platobný účet. Skúsenosti so zavedením základného bankového produktu tak uľahčia Slovensku aplikáciu základných účtov požadovaných komisiou.

www.ipolitika.sk

Ministerstvo financií SR príde aj s opatreniami zameranými na ochranu a zlepšenie postavenia klientov bánk v predstihu pred Európskou komisiou, ktorá chce na celoeurópskej úrovni presadiť prehľadnejšie porovnávanie poplatkov za bankové účty. „Vytvoríme index bankových poplatkov, čo umožní prehľadné porovnávanie vývoja cien najčastejšie využívaných bankových služieb a balíčkov, ktoré ponúkajú jednotlivé banky,“povedal minister financií Peter Kažimír.

V snahe dosiahnuť vyššiu transparentnosť bankových poplatkov vypracovalo Ministerstvo financií SR niekoľko dokumentov. Ministerstvo financií SR sa sústreďuje hlavne na vytvorenie štandardizovaných informačných listov pre oblasť spotrebiteľských a hypotekárnych úverov. Tieto prehľadné zoznamy poplatkov budú finančné domy v budúcnosti poskytovať klientom na požiadanie, čo uľahčí porovnateľnosť bankových produktov. Podobné opatrenia navrhuje aj Európska komisia.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>