Bez gen. M. R. Štefánika by nebolo ani dnešnej modernej slovenskej štátnosti

www.ipolitika.sk

SDKÚ-DS sa dnes v predvečer tragického úmrtia generála Milana Rastislava Štefánika skláňa s úctou a vďakou pred pamiatkou tohto velikána slovenských dejín.

Sme presvedčení, že bez Milana Rastislava Štefánika by nebolo ani prvej demokratickej Československej republiky, ani záchrany slovenského národa.

Zaslúžil sa hlavnou mierou o to, že keď vzniklo Československo, tak slovenský národ sa stal štátotvorným národom nového demokratického a slobodného štátneho celku. Pre slovenský národ  to bolo vôbec prvýkrát v jeho dejinách. A odtiaľ – od demokratického Československa viedla neľahká cesta až k dnešnej dobe . Bez 1. ČSR, bez M. R. Štefánika by nebolo ani dnešnej modernej Slovenskej republiky ako členského štátu Európskej únie, dnes už národa a štátu pevne previazaného so štruktúrami sveta západnej civilizácie.

Úlohou štandardných politických strán by malo byť pripomínať si všetky veľké historické udalosti Slovenska. Ak si ich nebudeme pripomínať my – štandardné politické strany, budú si ich pripomínať iní – či už nacionalisti, ktorým Milan Rastislav Štefánik celkom určite nebol, alebo pohrobkovia komunistov, ktorí počas 40 rokov komunistickej totality akúkoľvek spomienku a pamiatku na tohto velikána slovenských dejín potláčali.

SDKÚ-DS je právnym nástupcom povojnovej Demokratickej strany, ktorá stavala na masarykovských a štefánikovských základoch česko – slovenskej štátnosti. Tieto myšlienky by sme mali presadzovať aj v podmienkach dnešnej modernej Slovenskej republiky a mať ich na pamäti pri každej našej politickej činnosti, či už na úrovni miest a obcí, krajov, ale aj štátu ako celku. Nebáť sa presadzovať aj nepopulárne návrhy, keď sme o nich jednoznačne presvedčený, že sú na prospech občanov a štátu.

www.ipolitika.sk

Len vtedy sa presadia naozajstní politici a štátnici, ktorí v dnešnej dobe v európskej politike veľmi chýbajú. Takí, ktorí nepôjdu za mocou a postavením, ktorí sa nebudú chcieť stať primárne len mediálnymi celebritami. Potrebujeme politikov, ktorí pôjdu v prvom rade za myšlienkami a hodnotami, za ktoré sa oplatí bojovať. Ako povedal Milan Rastislav Štefánik: „Pre ľudí pevného predsavzatia a vytrvalosti niet nemožnosti.“ A to by malo platiť aj pre nás, súčasných slovenských politikov. Problémy netlačiť pred sebou, ale ich riešiť tu a teraz, aby sme sa neocitli ako niektoré európske štáty v dlhovej kríze a takmer pred krachom. Neriadiť sa len vlastnými preferenciami, ale jasným hodnotovým presvedčením. Bez ohľadu, či sme ľavica, alebo pravica.

Odkaz generála Milana Rastislava Štefánika si najlepšie uctíme najviac tak, že budeme presadzovať hodnoty, za ktoré celý svoj život žil a bojoval. Hodnoty slobody a demokracie. Ale aj tak, že vyhlásime 28. október deň vzniku 1. Československej republiky za štátny sviatok, nielen ako vzniku Československej republiky, ktorá zachránila existenciu slovenského národa, ale aj ako najvyššiu poctu životu a dielu Milana Rastislava Štefánika.  Máme síce zákon o zásluhách Milana Rastislava Štefánika, ale to nestačí. Život a dielo Milana Rastislava Štefánika si zaslúžia od nás oveľa viac.

Zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>