Anna Záborská:Neškrtajte detské prídavky!

www.ipolitika.sk

Zámer ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny ušetriť na detských prídavkoch dnes kritizovala europoslankyňa Anna Záborská. Podľa nej sa celá diskusia odvíja zlým smerom, pretože vychádza z nepochopenia hodnoty zodpovedného rodičovstva.

“Finančné ocenenie zodpovedného rodičovstva nie je charita, určená len pre chudobných, rovnako ako materská dovolenka nie je platená péenka po ťažkej chorobe,” uviedla europoslankyňa v reakcii na zverejnené informácie o pripravovaných škrtoch v štátnych dávkach určených pre rodičov maloletých detí.

Záborská zásadne nesúhlasí s tým, aby štátne príspevky pre rodičov boli podmieňované výškou rodinného príjmu. “Ani školám nedáva štát príspevky len za žiakov zo sociálne odkázaných rodín. Dôvodom je, že vzdelanie považujeme za všeobecne prospešné, takže štát vyžaduje a platí povinnú školskú dochádzku pre všetky deti. Rodičovská starostlivosť a zodpovedná výchova v prvých troch rokoch života dieťaťa má však pre jeho – a teda aj našu – budúcnosť minimálne taký význam, ako školská dochádzka,”zdôraznila.

www.ipolitika.sk

Europoslankyňa v tejto súvislosti upozornila, že podľa oficiálnej prognózy Štatistického úradu SR bude mať Slovensko už  o osem rokov prirodzený prírastok obyvateľstva rovný nule. Od roku 2021 Slovensko začne vymierať, pričom sa zároveň bude čoraz viac zvyšovať priemerný vek obyvateľstva. “Od dnes narodených detí budeme chcieť solidaritu s rastúcim počtom dôchodcov. Lenže základné hodnoty, na ktorých táto solidarita stojí, vštepujú rodičia deťom práve v prvých rokoch života,” dodala Anna Záborská.

Aj o týchto témach budú hovoriť medzinárodní aj slovenskí experti na konferencii “Zosúladenie rodinného a pracovného života”, ktorá sa koná 10. a 11. mája v ÚZ Častá-Papiernička pod záštitou Jána Podmanického, predsedu výboru NR SR pre sociálne veci, Anny Záborskej, predsedníčky Slovenskej spoločnosti pre rodinu, a pani Renaty Kaczmarskej-Photakis z Programu OSN pre rodinu.
Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>