Andrej Danko: Stranícky generálny prokurátor je pre Slovensko hrozba

www.ipolitika.sk

Slovenská národná strana (SNS) žiada zmenu mechanizmu voľby generálneho prokurátora. Reaguje tak na prieťahy okolo nevymenovania generálneho prokurátora Jozefa Čentéša a účelovú novelu zákona o rozhodovaní Ústavného súdu SR, ktorá umožní vymenovať generálneho prokurátora, so straníckou nálepkou.

Generálna prokuratúra má byť nezávislá inštitúcia, ktorá musí dbať nad zákonnosťou. Podľa prijatej novely zákona o rozhodovaní Ústavného súdu bude generálny prokurátor ako nezávislá odborná autorita strážiaca zákonnosť v našej krajine ďalších 6 rokov len ilúziou. Vzhľadom na históriu kauzy ohľadom tejto voľby, za dôsledky tohto stavu v budúcnosti ponesú zodpovednosť všetky parlamentné politické strany.

Podľa SNS je riešením mechanizmus ,,stavovských” nominácií a voľba dvojtretinovou väčšinou v Národnej rade Slovenskej republiky.

www.ipolitika.sk

Nové vedenie SNS, ako reprezentant mimoparlamentného politického subjektu, už niekoľko mesiacov vyzýva parlamentné strany, aby mechanizmus voľby generálneho prokurátora, alebo aspoň jeho nominácie preniesli z parlamentných kuloárov a straníckych centrál medzi odbornú verejnosť a najmä medzi stavovskú reprezentáciu.

Ďalším riešením je novelizácia príslušnej legislatívy a úprava kvóra na zvolenie generálneho prokurátora dvojtretinovou väčšinou v parlamente. Podľa SNS by to pomohlo aspoň čiastočne navrátiť dôveryhodnosť inštitútu Generálnej prokuratúry SR v očiach verejnosti a oslobodilo by to novozvoleného generálneho prokurátora od tzv. ,,vďačnosti” jednej zo straníckych centrál. Zároveň by mu to uvoľnilo ruky na nezávislú službu verejnosti a národu.

Zdroj: sns.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>