10. celoslovenská púť kresťanských učiteľov bola v Nitre

www.ipolitika.sk

Na šiestu veľkonočnú nedeľu 5. mája 2013 sa v Nitre uskutočnila 10. celoslovenská púť kresťanských učiteľov. Organizátor – Združenie kresťanských pedagógov Slovenska vybralo mesto pod Zoborom pre svoju tohtoročnú púť, predovšetkým, kvôli cyrilo-metodskej histórii a tradícii Nitry a pri príležitosti 1150. výročia príchodu solúnskych bratov na Veľkú Moravu.  

Púť sa začala modlitbou slávnostného ruženca, ktorú sa predmodlievali zástupcovia z jednotlivých klubov ZKPS.   Vyvrcholila slávnostnou svätou omšou v Bazilike – Katedrále svätého Emeráma. Celebroval ju riaditeľ Diecézneho katechetického úradu v Nitre Martin Michalíček. V homílii hovoril o znakoch kresťanskej pedagogiky, v ktorých sa počíta, predovšetkým, s Duchom Svätým.„Pôsobenie nás kresťanov, ak nebude založené na tom podstatnom, na tom Božom, ak bude hľadať kompromisy (…), tak sa budeme podobať soli, ktorá stráca chuť, a kvasu, ktorý stráca svoju silu,“povedal Michalíček. Upozornil tiež na to, že je potrebné uplatňovať pedagogiku trpezlivosti, lásky, pokory a vytrvalosti a vyzval pútnikov, aby sa nevzdávali svojej kresťanskej identity, chránili dedičstvo otcov a svoju vieru posilňovali dennou modlitbou.

www.ipolitika.sk

Program, ktorého sa zúčastnilo niekoľko desiatok učiteľov, katechétov a vychovávateľov, pokračoval prednáškou s názvom Dedičstvo stále živé… aj v Roku viery. Predniesol ju rektor Kňazského seminára svätého Gorazda v Nitre Mons. Pavol Zahatlan. Konštatoval, že učitelia majú dôležité a zodpovedné poslanie – denne odovzdávať kresťanské hodnoty svojim žiakom, podľa vzoru svätých Cyrila a Metoda. Prítomných pedagógov povzbudil, „aby sa nedali odradiť, znechutiť, paralyzovať v tom konaní dobra“.  V prednáške tiež poukázal na vzťah medzi vierou a modlitbou. „Bez modlitby nie je možné rásť vo viere. Je potrebné znovu objavovať bohatstvo viery aj pomocou Katechizmu katolíckej cirkvi,“ zdôraznil Pavol Zahatlan.

Za povzbudivé slová sa obom duchovným otcom Martinovi Michalíčkovi a Pavlovi Zahatlanovi v mene učiteľov poďakovala predsedníčka ZKPS Helena Michálková  a prisľúbila, že učitelia sa budú snažiť aplikovať odkaz sv. Cyrila a Metoda, ako i výzvy tejto doby vo svojej práci.

10. celoslovenská púť učiteľov následne pokračovala odborným výkladom a prehliadkou Katedrály  sv. Emeráma a Diecéznej knižnice v Nitre. Zúčastnili sa jej  aj predseda poslaneckého klubu KDH v NR SR Pavol Hrušovský s manželkou, viceprimátor Nitry  Ján Vančo, ústredný tajomník Emil Mucha, krajský predseda KDH v Nitre Marián Radošovský, krajská tajomníčka Lýdia Pilková a okresní tajomníci z Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>