Začína sa obnova trnavskej pešej zóny

www.ipolitika.sk

V utorok 9. apríla 2013, sa začala prvá etapa rekonštrukcie trnavskej pešej zóny na úseku od nárožia radnice a vstupu do Radlinského ulice až po začiatok Štefánikovej ulice pri mestskej veži. Práce v prvej etape sú rozvrhnuté na dvanásť týždňov, ich ukončenie sa predpokladá do 25. júna tohto roka.

Nadväzovať budú postupne ďalšie tri etapy obnovy, každá v približne rovnakom rozsahu a trvaní. Posledná, štvrtá etapa, má byť ukončená na budúci rok v polovici mája. Cena rekonštrukčných prác, ktorá vzišla z verejnej súťaže, je 1 972 744 eur.

www.ipolitika.sk

Cieľom projektu obnovy je optimalizácia súčasných priestorových vzťahov a posilnenie spoločenského významu pešej zóny. Hlavná ulica bude riešená bezbariérovo, v jednej úrovni. Priestorovo bude rozčlenená do troch línií. Stredom povedie náznaková komunikácia z dlažby v pieskovo-sivej melírovanej farebnosti v kombinácii s pásmi zo štiepaných kociek. Chodníky pri objektoch budú z dlažby melírovanej v antracitovej a šedej farebnosti. Dlažba na tej časti Trojičného námestia, ktorej sa dotkne obnova, bude mozaiková, v kombinácii sivej a antracitovej farby.
Projekt obnovy rieši aj dizajn plôch letných i celoročných sedení so zreteľom na fasády budov a pohyb chodcov. Filozofiu posilnenia významu pešej zóny ako spoločenského priestoru doplnia štyri fontány a oddychové mikropriestory v ostrovčekoch zelene s drobnou architektúrou, vytipované sú aj miesta na uplatnenie umeleckých diel. Obnova zelene bude spočívať vo výmene obojstranného stromoradia a zmene tvaru plôch nízkej zelene. Rastlinný materiál, ktorý je vybraný aj s dôrazom na geografickú a historickú príslušnosť druhov, zabezpečí estetické pôsobenie, farebnosť a premenlivosť záhonov počas celého roka.
Nezabudlo sa ani na cestovný ruch. Svoje miesto tu budú mať informačné panely s geografickými údajmi mesta, vlajkosláva s erbmi partnerských miest a orientačný plán historického jadra.

Zdroj: trnava.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>