Vláda schválila reformu ESO aj zákon, ktorý upraví platy lekárov

www.ipolitika.sk

Od 1. októbra 2013 vznikne 72 okresných úradov. Nahradia 248 úradov miestnej štátnej správy, z toho 40 s právnym postavením rozpočtovej organizácie štátu. Vláda na svojom stredajšom rokovaní (24. apríl) schváliladruhú etapu reformy verejnej správy ESO (Efektívna, spoľahlivá a otvorená štátna správa). Návrh ešte musí schváliť Národná rada SR. Ak tak urobí, na jeseň sa zrušia obvodné úrady životného prostredia, obvodné úrady pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie, obvodné lesné úrady, obvodné pozemkové úrady a správy katastra. Ich pôsobnosť sa presunie na integrovaný miestny orgán štátnej správy s novým názvom okresný úrad. V Bratislave a v Košiciach bude po jednom okresnom úrade. Druhá fáza reformy ESO má podľa pripraveného zákona priniesť úspory 11,5 milióna eur ročne od budúceho roka.

Prvá fáza reformy priniesla zánik 64 špecializovaných krajských úradov, ktorých pôsobnosť a kompetencie sa presunuli od januára 2013 na iné štátne inštitúcie. Zrušené boli krajské úrady životného prostredia, krajské úrady pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie či krajské pozemkové, lesné a katastrálne úrady.

Vláda odobrila aj návrh legislatívnej garancie ďalšej etapy zvyšovania platov lekárov. Návrh novely zákona o zdravotnom poistení vychádza z dohody medzi ministerkou Zuzanou Zvolenskou a Lekárskym odborovým združením. Platy lekárov sa tak budú navyšovať postupne a na dvakrát. Po prvý raz k januáru 2014, kedy by sa mzdy neatestovaných lekárov navýšili na 1,25-násobok priemernej mzdy a mzdy atestovaných na 2,1-násobok. Od ďalšieho roku by došlo ešte k zvýšeniu základných platov atestovaných lekárov, a to na úroveň 2,3-násobku priemernej mzdy. Celkovo by si tento krok mal po úplnom navýšení vyžiadať náklady vyše 30 miliónov eur ročne.

www.ipolitika.sk

Zmeny čakajú aj nezamestnaných dohodárov či samostatne zárobkovo činné osoby s nízkym príjmom, ktorí sú zároveň poistencami štátu. Tí by vďaka schválenej novele mali platiť nižšie odvody na zdravotné poistenie. V novele zákona rezort navrhuje, aby sa na tých, ktorí majú príjem vyšší ako 15-násobok životného minima, a tak už nie sú poistencami štátu, nevzťahoval minimálny vymeriavací základ. Ak takýto poistenec v súčasnosti zarobí viac ako 2918,7 eura, musí si od januára poistné platiť sám. Zmena výpočtu poistného má pomôcť odstrániť neprimeranú finančnú záťaž pre takéto skupiny poistencov.

Právna norma upravuje aj problematiku cezhraničnej zdravotnej starostlivosti. Novela po vzore európskej smernice, ktorú preberá, stanovuje, že slovenskí pacienti majú mať nárok na preplatenie ambulantnej zdravotnej starostlivosti v rámci ktoréhokoľvek štátu Európskej únie. Zdravotná poisťovňa im má takýto výkon uhradiť, pokiaľ o to následne požiadajú, do výšky úhrady nákladov v SR. Jej súhlas dopredu nebude potrebný. V prípade nemocničnej zdravotnej starostlivosti bude musieť úhradu dopredu odsúhlasiť zdravotná poisťovňa.

Novela zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Úradu vlády SR prináša od 1. augusta tohto roka možnosť poskytovať dotácie aj na rozvoj športu. Doterajšia právna úprava to neumožňovala. Schválená novela zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti ministerstva obrany zasa prinesie možnosť získať dotácie aj pre Vojenské lesy a majetky SR.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>