Transformácia grantového systému na nezávislý Fond pre umenie

www.ipolitika.sk

Viac peňazí na kultúrne projekty, nezávislejšie rozhodovanie pri udeľovaní grantov a dotácií a efektívnejší manažment. To sú kľúčové body, ktoré by mala priniesť transformácia grantového systému na nezávislý Fond pre umenie. Uviedol to na tlačovej konferencii minister kultúry SR Marek Maďarič„V jeho schopnostiach bude aj to, na čo ministerstvo dnes nemá kapacity, a to zhodnotenie toho, ako jednotlivé kultúrne projekty dopadli,” doplnil na margo vzniku fondu minister.

Ambíciou rezortu je, aby novozriadený fond priniesol zásadný rozvoj do financovania a správy kultúry na Slovensku, a to predovšetkým jej neštátnej časti. Fond by mal vykonávať aj výskumnú a monitorovaciu činnosť v oblasti aktivít profesionálneho umenia a kultúry a tiež navrhovať strategické zámery a dlhodobé koncepcie rozvoja v oblasti umenia. Podľa ministra pozitíva tohto modelu financovania v kultúre potvrdil pred pár rokmi vznik Audiovizuálneho fondu, cez ktorý sa do filmovej tvorby dostáva viac peňazí ako cez ministerské granty ešte pred vznikom fondu.

Koncepciu zriadenia Fondu pre umenie už  prerokovala Rada vlády pre kultúru a od 1. mája bude o koncepcii fondu verejná diskusia. Rezort zverejní zámer na svojej webstránke. Približne mesiac bude prijímať pripomienky a kvalitné z nich zapracuje do návrhu zákona o zriadení fondu. Cieľom je, aby fond začal reálne fungovať v roku 2015.

www.ipolitika.sk

Fond bude verejnoprávnou inštitúciou, financovaný zo štátneho rozpočtu, ako aj z výnosov z hazardných hier a lotérií. Šéf rezortu uvažuje o tom, aby z Národnej lotériovej spoločnosti išla na tento účel zaujímavá čiastka tak, aby oproti momentálnemu stavu prišlo k zásadnému navýšeniu využiteľných zdrojov. Ďalšie príjmy by mohol fond získať prostredníctvom verejných partnerstiev.

Štatutárnym orgánom Fondu pre umenie bude 11-členná Rada fondu. Záujmom ministerstva kultúry je, aby sa jej členmi stali osobnosti, ktoré budú vo fonde aktívne obhajovať záujmy umeleckého a kultúrneho sektora v spoločnosti. Kontrolnú úlohu vo fonde bude vykonávať Dozorná rada fondu.

Spoluautorka koncepcie Zora Jaurová vníma zriadenie fondu ako pozitívnu správu. „Takýto typ financovania kultúry je štandardom vo všetkých rozvinutých krajinách Európy, a nielen Európy,” povedala s tým, že ide o najefektívnejší spôsob financovania kultúry, keďže dáva rozhodovanie o tejto otázke do rúk odborníkov. „Keď sa to zrealizuje, tak to môže zásadným spôsobom prispieť k rozvoju neštátneho kultúrneho sektora,“ dodala.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>