Slovensko presadilo svoje požiadavky

www.ipolitika.sk

Ministri financií krajín eurozóny sa dohodli na podmienkach pomoci Cypru, na znení základných dokumentov.

Celkové finančné náklady, ktoré Cyprus potrebuje sú približne 23 mld. eur. Na tejto sume sa bude podieľať Cyperská vláda vo výške 13 mld. eur. MMF taktiež prisľúbil svoju účasť na financovaní programu vo výške 1 mld. eur. Zvyšných 9 mld. eur bude financovaných pomocou Európskeho Mechanizmu pre Stabilitu. To znamená, že pôžička Cypru nebude mať negatívny dopad na deficit verejných financií ani na dlh jednotlivých členských štátov.

“Slovensko do memoranda o porozumení presadilo dôležitú klauzulu, v ktorej sa Cyprus zaviaže plniť svoje záväzky ohľadom výmeny informácii v daňovej oblasti. To bolo pre nás kľúčové už od minulého roku a podarilo sa nám to dosiahnuť,” povedal po zasadnutí Eurogroup v Dubline minister financií SR Peter Kažimír.
Cyprus bude musieť sprivatizovať majetok, zvýšiť dane z právnických osôb, zvýšiť spotrebné dane na pohonné hmoty, dodatočne zdaniť majetok ako aj o 100 percent zvýšiť daň z kapitálu. Viditeľná bude aj redukcia na podporu bývania a zníženie počtu učiteľov a ďalšie výhody štátnych zamestnancov. Nevyhne sa ani zdaneniu penzií, zvýšeniu veku odchodu do dôchodku.

www.ipolitika.sk

“Biznis model, založený na nízkych daniach umožňujúci podnikanie cez schránkové firmy a prebujnelom bankovom sektore, skončil,” povedal minister financií SR Peter Kažimír. Hoci je Cyprus členom Euróspkej únie, je zrejmé, že fungoval ako daňový raj. Teraz čaká Cyprus náročné obdobie. Slovensko verí, že prijaté riešenie pomôže Cypru transformovať svoju ekonomiku a osvojiť si nový, udržateľný model rozvoja.

Konsolidácia na Slovensku, štrukturálne reformy a boj práve proti daňovým únikom nie sú samoúčelné. Musíme zabrániť tomu, aby dôvera, ktorú sme na finančných trhoch a u európskych partnerov získali práve dôveryhodnou konsolidáciou, bola naštrbená a dôsledky by znášali ľudia na Slovensku,” povedal minister financií Peter Kažimír.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>