Sídlo centrálneho obstarávanie nebude na ministerstve vnútra, ale v Horných Plachtinciach

www.ipolitika.sk

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) v parlamente pri schvaľovaní novely zákona o verejnom obstarávaní argumentoval kapacitami svojho rezortu a nie Horných Plachtiniec. Na margo dnes medializovaných informácií, podľa ktorých Regionálna obstarávacia agentúra (ROA) z Horných Plachtiniec získala zákazku rozdeliť 130-miliónový finančný rámec na reklamné a PR služby, to vyhlásil predseda KDH Ján Figeľ.

www.ipolitika.sk

Minister vnútra sa chváli tým, a presadil zákon, ktorým centralizuje veľkú časť verejného obstarávania na Ministerstvo vnútra (MV) SR. Jeho poradkyňa Tatiana Behrová objektívne a evidentne konštatuje, že ministerstvo nemá kapacity, aby obstarávalo všetky potrebné tovary a služby pre verejnú správu,” upozornil Figeľ. “A čo je teda výsledkom? Verejné obstarávanie v záujme verejných inštitúcií sa presúva do Horných Plachtiniec,” zdôraznil.
Väčšinovým vlastníkom ROA je obec Horné Plachtince a menšinovým súkromná firma TenderOnline.
Dnešné Hospodárske noviny priniesli informáciu, podľa ktorej ROA zorganizovala centrálny 130-miliónový tender na reklamné a PR služby pre štyri ministerstvá, jeden samosprávny kraj, štyri mestá, dve univerzity, v mene 25 štátnych a verejných subjektov, medzi nimi i rezort vnútra. “Nemáme kapacitu, aby sme robili naraz súťaž na autá, uniformy, pištole, aj PR služby,” argumentovala pre HN poradkyňa Kaliňáka Tatiana Behrová.
Figeľ dodal, že podľa jeho informácií mnohé renomované PR firmy na Slovensku vôbec nevedeli o tom, že je možnosť súťažiť o realizáciu centrálneho obstarávania. “Obstarávanie je delegované novovzniknutej firme, 130 miliónov eur je potom prerozdeľovaných (ďalším firmám, ktoré budú realizovať reklamné a PR služby, pozn. TASR), pričom jedným z víťazov je firma, ktorá nemá ani webstránku,” dodal.
Predseda KDH považuje za problematický aj tender na národnú sústavu kvalifikácií na ministerstve školstva. “Za nie menej ako 25 miliónov eur,” povedal Figeľ, podľa ktorého Európska komisia (EK) už raz neakceptovala podobný tender pre predraženosť. Tvrdí, že v minulosti zaregistroval desaťnásobne nižšiu ponuku, ako je hodnota zákazky uvádzaná rezortom dnes. “Je možné, že ak sa takýto pokus realizuje znova, EK to zastaví. Pritom ide o tisícky predražených plagátov, plagátikov, informačných materiálov, laptopov, ale aj už známe webstránky. Veľmi konkrétne, v rámci tejto pripravovanej ponuky, ktorá má byť potvrdená, ide o webstránku za 9000 eur. Minulý týždeň bola zo Železničnej spoločnosti Slovensko odvolaná osoba, ktorá presadila vytvorenie webstránky za 5000 eur,” pripomenul Figeľ.
Do tretice, Figeľ upozornil na informácie o plánovanom prechode Andreja Holáka z postu štátneho tajomníka na ministerstve dopravy na post podpredsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Upozornil, že Holák je predsedom jednej z bratislavských organizácií Smeru-SD a v minulosti bol vedúcim služobného úradu u bývalého ministra dopravy Ľubomíra Vážneho (Smer-SD). “ÚVO dnes kontroluje takmer všetky tendre ministerstva dopravy. Okrem iných aj najväčšiu megazákazku za takmer štvrť miliardy eur, týkajúcu sa železničného tendra,” zdôraznil Figeľ. Pripomenul, že podľa slov premiéra Roberta Fica (Smer-SD) by ÚVO mala prostredníctvom postu predsedu kontrolovať opozícia. “Boli to len slová,” uzavrel predseda KDH.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>