Rok vlády Roberta Fica

www.ipolitika.sk

Prvý rok vlády Roberta Fica (Smer-SD) bol rokom neistoty a prijímania opatrení, ktoré zvýšili nezamestnanosť a zhoršili životnú úroveň ľudí. ”Rok ukázal, že Robert Fico a strana Smer nesú plnú zodpovednosť za neschopnosť prijímať účinné a skutočné opatrenia na riešenie dopadov krízy, resp. pre silné a solidárne Slovensko pre ľudí,” uviedol Figeľ. Dodal, že by bolo lepšie, keby Ficova vláda niektoré opatrenia neprijímala a len by “kúrila a svietila“.

Figeľ zdôraznil, že vláda za rok svojho pôsobenia prijala množstvo opatrení, ktoré poškodili slabých, hoci Fico sľuboval, že opatrenia jeho kabinetu sa ich nedotknú. “Pán premiér, prečo vaša vláda a parlamentná väčšina prijímala opatrenia, ktorými siahala na príjmy slabších či strednej vrstvy?” pýta sa Figeľ Ficovho kabinetu.

Vyčítal mu zhoršenie podnikateľského prostredia, pokles reálnych miezd a životnej úrovne ľudí. Vyhlásil, že najlepšou sociálnou politikou je dávať ľuďom prácu, nie im ju brať. Opatrenia Ficovej vlády preto považuje Figeľ za antisociálne, keďže aj vďaka nim prišli mnohí ľudia o prácu.

Pokiaľ ide o sľubované istoty, podľa šéfa KDH boli tieto istoty smerované iba niekoľkým vyvoleným. “Je evidentné, že koalíciu strán nahradil holding finančných skupín,” povedal Figeľ.

Financie a ekonomika
Minister financií Peter Kažimír konal v prvom roku svojho pôsobenia vo funkcii rýchlo, avšak opačne, ako by mal. Tvrdí to podpredseda KDH Miloš Moravčík, podľa ktorého na opatrenia z dielne Kažimírovho rezortu doplácajú ľudia. „Ľuďom klesajú reálne mzdy, prichádzajú o zamestnanie a platia viac v obchodoch,“ zdôraznil Moravčík.

Príkladom zlého konania rezortu financií je podľa Moravčíka zvyšovanie daní podnikateľom. Kažimír pritom podľa Moravčíka porušil aj predvolebné sľuby, že dane sa budú zvyšovať len vysoko ziskovým firmám. Dane totiž zvýšili všetkým firmám bez rozdielu. „Minister financií nepokračoval v škrtaní nezmyselných a vysokých výdavkov vlády, ale naopak v rozpočte naplánoval nárast výdavkov. Takisto daňové úniky naďalej narastajú a potvrdzujú to aj daňové prognózy či nastavenie rozpočtu,“ dodal podpredseda Moravčík.

Sociálne veci
Podľa podpredsedu Júliusa Brocku vláda Smeru po roku nedala ľuďom istoty, ale ich spravila chudobnejšími. “Najprv zaútočili na druhý pilier a obrali sporiteľa s priemerným príjmom mesačne o 40 eur,“ tvrdí. Takisto minister Richter nebol schopný reagovať na rekordne rastúcu nezamestnanosť, ale skôr naopak svojimi škodlivými zmenami v zákonoch prispel ešte k jej vyššiemu rastu.

K blahobytu ľudí podľa neho neprispel ani zmena zákonník práce. Naopak, na Slovensku rástla nezamestnanosť viac a rýchlejšie, ako v iných krajinách. “Ak Robert Fico sa bráni a hovorí, že v Čechách nezamestnanosť dosahuje historické maximá, tak zabudol povedať jednu vec, že tie historické maximá sú 7,5 %, kým na Slovensku je to 15 %,“ dodal Brocka.

Spravodlivosť 
Na Slovensku dochádza k demontáži parlamentnej demokracie. Myslí si to bývalý šéf Národnej rady SR a súčasný predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský. “Čím ďalej, tým viac pozorujem demontáž parlamentnej demokracie,“vyhlásil.

Hrušovský ďalej uviedol, že nesúhlasí s vyjadrením premiéra, že Slovensko nebude právnym štátom, kým nebude bohaté. “Slovensko na to, aby bolo právnym štátom nepotrebuje byť bohaté. Potrebujeme zodpovedných, odvážnych a serióznych politikov a za takých nepovažujem súčasnú garnitúru,” povedal Hrušovský.

www.ipolitika.sk

Dodal, že ak by mal “toto posolstvo” brať ako doktrínu, na ktorej Fico postavil právny štát, tak by musel konštatovať, že “Robert Fico všetkými svojimi opatreniami, ktoré za rok vládnutia urobil, degraduje a znižuje dôveryhodnosť právneho štátu, vymožiteľnosť práva“.

Skôr sa Hrušovskému zdá, že premiér pomáha korupcii a klientelizmu.”Preto, lebo SR nie je bohatšia, je chudobnejšia, SR má rekordný počet nezamestnaných. Svojimi opatreniami vláda zhoršuje mnohé oblasti života na Slovensku,” vysvetlil Hrušovský. Obáva sa, že ak bude tento trend pokračovať aj ďalej, na Slovensku nikdy nebude právny štát, vymožiteľnosť práva, stav slovenskej justície nebude taký, aby boli ľudia spokojní.

Zdravotníctvo
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská nie je podľa poslanca NR SR za KDH Ivana Uhliarika schopná riešiť aktuálne problémy v zdravotníctve. Do zdravotníctva ide menej peňazí zo štátneho rozpočtu ako v minulosti. Podľa neho ministerka podľahla lobingu farmaceutických firiem a zrušila druhú najlacnejšiu cenu liekov v EÚ. Rozhodla sa šikanovať ľudí výmennými lístkami u lekárov.Jediné pozitívum, že nestihla pripraviť znárodnenie zdravotných poisťovní. Ak by ju chcel Fico preto odvolať, budem sa zasadzovať, aby zotrvala v úrade,” povedal s tým, že Fico by mal 500 mil. eur nachystaných na vyvlastnenie poisťovní dať na platy sestier, alebo na štátne nemocnice v krajských mestách.

Uhliarik tiež upozornil, že zdravotné sestry mali dostať vyššie platy, čomu zabránilo rozhodnutie ústavného súdu. Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo výsledky mojej liekovej reformy, z ktorej je zrejmé, že ústavný súd rozhodol politicky, a nie na základe reálnych výsledkov,“ upozornil s tým, že ústavný súd rozhodol na podnet dnešného poradcu premiéra Roberta Fica Milana Dragulu. “Peniaze na platy sestier boli nachystané a sú. Viac ako 75 miliónov eur v štátnom rozpočte, rezerva 50 miliónov eur a moje pesimistické odhady liekovej reformy, ktoré som stanovil na približne 40 miliónov eur. MZ zverejnilo, že lieková reforma priniesla úsporu 50 mil. eur.“ zdôraznil Uhliarik.

Zaujíma ho, kde sú tie peniaze, ak neboli sestrám vyplatené. Máme efektívnejšie zdravotníctvo? Čakajú ľudia na operácie menej? Zastavilo sa zadlžovanie nemocníc? Nie. Vyzývam Fica, aby vyvodil politickú zodpovednosť so svojím poradcom Dragulom,“ vyhlásil exminister zdravotníctva.

Školstvo
Na strednú školu by sa v súčasnosti nedostal ani Albert Einstein. Na tlačovej konferencii to vyhlásil poslanec NR SR za KDH a exminister školstva Martin Fronc, ktorý hodnotil prvý rok pôsobenia ministra školstva Dušana Čaploviča (Smer-SD). “Bol prijatý zákon, v ktorom je ako absolútna podmienka prijatia na gymnázium priemer do dvoch,” vysvetlil svoje slová Fronc.

Zároveň tvrdí, že keď Čaplovič nastúpil do funkcie, začal razantne meniť školské zákony, avšak k zlému. “Dnes sa zatvárajú centrá voľného času a deti nemajú kde rozumne tráviť svoj voľný čas. Naopak, tam, kde by sme očakávali razanciu, tam chýba,” povedal.

Opozičný poslanec zdôraznil, že celá učiteľská verejnosť verila ministrovi, že zvedie zápas vo vláde o peniaze pre školstvo. “Nestalo sa. Stále nám chýbajú učebnice a vyšla katastrofálna učebnica matematiky pre deviatakov. Minister to nerieši, zamietli to pod koberec. Došlo aj k ukradnutiu škatúľ s testami, minister zatvára oči. Na ministerstve vládne chaos a pán Čaplovič zrejme svojich úradníkov nezvláda. Robia si, čo chcú,” uviedol Fronc na margo viacerých medializovaných káuz, ako napr. prenájom luxusnej limuzíny.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>