Richterova stupnica zemetrasenia nezamestnanosti ukazuje 16,2%

www.ipolitika.sk

Celkový počet ľudí bez práce na Slovensku presiahol už neuveriteľných 437,000 ľudí a zemetrasenie nezamestnanosti na Richterovej stupnici tak dosiahlo 16,2%. Nič na tom nemenia ani neúspešné pokusy vlády zľahčovať túto realitu či znižovať a kamuflovať rastúce čísla.

Aj preto sme na túto tému iniciovali mimoriadnu schôdzu parlamentu. Aj tam sa ukázalo, kto ponúka návrhy riešení a kto nie. V rozprave vystúpilo 27 opozičných poslancov a len jeden (!) z vládnej strany.

Neúnosný nárast nezamestnanosti v posledných mesiacoch je, žiaľ, dôsledkom ideologických opatrení vlády jednej strany a zlyhania zdravého rozumu. Zdravý rozum zlyhal vtedy, keď sa rušila rovná daň, keď sa zvýšili dane na najvyššiu úroveň spomedzi postkomunistických krajín a aj vtedy, keď sa menil Zákonník práce. Vláda jednej strany si nedala povedať a nepočúvala opozíciu, odbornú verejnosť, nezávislé inštitúcie, či dokonca ani odporúčania Európskej komisie.

• Tie hovorili o potrebe znižovania daňovo-odvodového zaťaženia, vláda ho zvýšila.
• Tie hovorili o nezvyšovaní zdaňovania práce a aktivity, vláda ho zvýšila.
• Tie hovorili o pružnom pracovnom práve, vláda ho znepružnila.

Keď niekto uprednostní odborárskych funkcionárov pred zamestnancami, rozdá stimuly spriazneným firmám na úkor živnostníkov a malých podnikateľov, či znemožní privyrobiť si tisíckam aktívnych ľudí, logickým výsledkom je len a len nárast nezamestnaných, ktorý alarmujúco posunul Slovensko na najvyššie priečky krajín s počtom nezamestnaných v Európskej únii. Už len Grécko, Španielsko a Portugalsko sú na tom horšie. Je pozoruhodné, že keď si porovnáme krajiny únie, ktoré do nej vstúpili spolu s nami a neskôr, tak máme spomedzi nich suverénne najvyššie priame firemné dane a aj suverénne najvyššiu nezamestnanosť. To nepotrebuje komentár.

Za dnešnej vlády jednej strany nezamestnanosť dosiahla najvyššiu úroveň počas nášho členstva v EÚ. V mnohých krajinách EÚ je tento trend opačný a nezamestnanosť klesá – je to tak u nášho najväčšieho obchodného partnera v Nemecku, vo Veľkej Británii, v Dánsku, Írsku, Rumunsku, Litve, Lotyšsku, Estónsku. V Maďarsku či Rakúsku sa čísla tiež veľmi nemenia. Sú to jasné dôkazy, že hospodárska politika sa dá robiť aj v prospech zamestnanosti a v mnohých európskych krajinách tomu tak je.

www.ipolitika.sk

Je možné tento trend zvrátiť? Odpoveď je jednoznačne ÁNO. Je ale potrebné okamžite konať a zmeniť hospodárske rozhodnutia z prvého roku vládnych deforiem. Pred parlamentným jednaním sme sa stretli s odborníkmi, analytikmi a tvorcami pracovných miest. Tu sú hlavné závery a odporúčania, ktoré sme následne predložili v parlamente:

1. Znížiť priame dane a zabezpečiť lepší výber daní (vláda len bezradne sleduje pokles efektívnosti výberu DPH)
2. Znížiť odvody pre nízkopríjmových zamestnancov, aby sme im dali väčšiu šancu zamestnať sa a zjednodušiť odvodový systém
3. Spružniť pracovné právo pre kratšie pracovné úväzky, ale aj zlepšiť možnosti práce nadčas pri sezónnych zákazkách a nezvyšovať cenu práce
4. Zefektívniť systém sociálnych dávok tak, aby sa pracovať oplatilo a zaviesť možnosť kombinácie dávok a práce
5. Zmeniť regulačnú politiku tak, aby jej výsledkom neboli najvyššie ceny elektrickej energie pre zamestnávateľov v EÚ
6. Zjednodušiť administratívu zavedením licencií pre živnostníkov
7. Zlepšiť služby štátu na Úradoch práce a zlepšiť elektronickú komunikáciu so štátnymi orgánmi
8. Urýchliť trvanie súdnych sporov
9. V školstve zabezpečiť informovanosť o uplatnení absolventov stredných a vysokých škôl
10. Spolutvoriť európsku legislatívu tak, aby neznižovala konkurencieschopnosť krajín EÚ a presadiť moratórium, aby sa tvorcom pracovných miest nezvyšovali náklady z dôvodu európskych nariadení a smerníc

Vláda svojimi doterajšími opatreniami vyhnala takmer 40,000 pracovných miest zo Slovenska a potom chce míňať peniaze ľudí na investičné stimuly! To je absurdné a obrátené naopak. Omnoho logickejšie, správnejšie a lacnejšie je robiť dobrú hospodársku politiku cez navrhované opatrenia tak, aby Richterova stupnica nezamestnanosti ukazovala nižšie čísla.

Zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>