Reforma ESO ušetrí štátu vyše 700 miliónov eur

www.ipolitika.sk

Rozsiahla reforma verejnej správy ESO (Efektívna, Spoľahlivá a Otvorená štátna správa) by mala do konca roka 2016 priniesť úsporu štátu viac ako 700 miliónov eur. Uviedol to minister vnútra Robert Kaliňák s tým, že jeho pohľad je ešte o trochu optimistickejší.

„Napriek tomu, že sme v roku 2013 mali záväzok ušetriť 50 miliónov eur, vzhľadom na vývoj ekonomiky sme museli pristúpiť k akcelerácii šetrenia. Pre rok 2013 to bude 97 miliónov eur v rámci úspor na hospodárnosti štátnej správy a 30 miliónov na mzdových prostriedkoch,”vysvetlil R. Kaliňák„Pre rok 2014 sme museli zvýšiť našu aktivitu až na 173 miliónov eur, čím sa vlastne dostávame do predstihu oproti pôvodnému plánu, ale situácia si tieto radikálne riešenia vyžaduje,“ povedal na tlačovej konferencii minister.

Druhá fáza reformy ESO bude realizovaná cez pripravovaný zákon o organizácii miestnej štátnej správy,  ktorý je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Od budúceho roka prinesie úspory 11,5 milióna eur ročne. Zrušiť by sa malo 248 špecializovaných úradov miestnej štátnej správy od októbra 2013 a ich agenda by sa presunula na okresné úrady. Prepúšťanie úradníkov sa však až do fázy optimalizácie v roku 2014 neplánuje.

Vyše dva milióny ušetrí štát na úrovni miestnej štátnej správy a zvyšok sumy prinesie úspora na ministerstvách pôdohospodárstva, životného prostredia, dopravy, výstavby a na Úrade geodézie, kartografie a katastra SR.

www.ipolitika.sk

Po prijatí právnej normy vznikne 72 okresných úradov (Bratislava a Košice budú mať po jednom okresnom úrade), pričom na ich čele budú prednostovia menovaní vládou. „Každý občan by mal mať v okrese jedno miesto, kde sa môže obrátiť a vybaviť celú agendu, ktorú so štátom má,” zdôvodnil Robert Kaliňák.  „Začíname vytvárať predpoklady na vznik klientskych centier a okresných úradov,” avizoval minister s tým, že prvé klientske centrá sa budú otvárať budúci rok.

Zámerom reformy ESO je tiež minimalizovanie kontaktu medzi občanom a úradníkom, ktorý o jeho veci rozhoduje, čo zabezpečí nižšiu mieru korupcie. Minister zdôraznil, že po troch mesiacoch od spustenia reformy ESO sa prijaté zmeny pod funkciu úradov nepodpísali. „Je to najmä preto, že ESO sa sústredí na štrukturálne zmeny a úspory a nezasahuje do kompetenčných pravidiel a rozhodovacích procesov. Ministerstvo teda nekumuluje moc, ale pôsobí ako logistická organizácia,” zdôraznil.

Prvá fáza reformy ESO znamenala zánik 64 špecializovaných krajských úradov, ktorých pôsobnosť a kompetencie sa presunuli od januára 2013 na iné štátne inštitúcie. Zrušené boli krajské úrady životného prostredia, krajské úrady pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie či krajské pozemkové, lesné a katastrálne úrady.
Ambíciou ministerstva vnútra je nielen ušetriť výdavky, ale tiež zefektívniť fungovanie a zlepšiť dostupnosť verejnej správy pre občana.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>