Prioritou eurofondov je zamestnanosť a hospodársky rast

www.ipolitika.sk

Slovenská vláda a Európska komisia (EK) spoločne pomôžu našej krajine dočerpať prostriedky z európskych fondov, ktoré sú k dispozícii do konca tohto roka. Na vytvorení „expertnej skupiny“ sa dohodol predseda vlády SR Robert Fico s predsedom EK José Manuelom Barrosom na rokovaní v Bruseli (08. apríl).

Slovensku hrozí, že vzhľadom na problémy s čerpaním príde o 250 až 600 miliónov eur z eurofondov, a to chybou predošlej vlády. Za hlavné výzvy z hľadiska čerpania eurofondov pre Slovensko považuje J.M.Barroso oblasť štrukturálnych fondov a prostriedky na rozvoj vidieka. Podľa predsedu EK má komisia záujem, aby boli financie čerpané správne a viedli k podpore projektov ekonomického rastu a zamestnanosti. Premiér Fico ubezpečil, že eurofondy „budú čerpané  v prospech podpory udržateľného rastu, tvorby zamestnanosti a záujmov širokej verejnosti.“

www.ipolitika.sk

„Oceňujem, že tento postoj zaujala aj Európska komisia, pretože vláda SR mala pocit, že bude tlak zo strany komisie na financovanie takzvaných mäkkých opatrení, školení, tréningov a rekvalifikácií, ktoré nemajú taký efekt na podporu hospodárskeho rastu ako financovanie infraštruktúry,” zdôraznil Robert Fico. Uvítal postoj J.M.Barrosa a EK, že majú záujem podporovať projekty, ktoré Slovensko považuje za prioritné.„Všetko musí byť uzatvorené do 7. decembra 2013. Preto vítam, že v máji budeme poznať posun v rokovaniach medzi EK a našou vládou. My sme maximálne ústretoví a ďakujem predsedovi EK, že takú ústretovosť prejavuje aj komisia,” uviedol predseda vlády.

Slovenská delegácia pod vedením premiéra Roberta Fica, ktorej súčasťou bol aj minister financií Peter Kažimír a podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny, sa v Bruseli stretla aj podpredsedom EK Marošom Šefčovičom. Hlavnou témou rokovania boli dôležité ekonomické otázky, predovšetkým čerpanie európskych fondov a  možná realokácia týchto zdrojov.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>