Otvorený list predsedovi NR SR Pavlovi Paškovi

www.ipolitika.sk

Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky,

chcel by som Vás v mene hnutia 99% upozorniť na zásadnú vec, ktorá podľa všetkého ušla Vašej pozornosti, popri plnení iných úloh spojených s Vašou funkciou predsedu NR SR.

Pred voľbami do NR SR v roku 2012 sme upozorňovali na porušovanie zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov (zákon č. 357/2004 Z. z.) pri predvolebnej kampani. Na základe článku 4, odsek 2., písmeno f) tohto zákona nesmie verejný funkcionár “používať svoju osobu, svoje meno a priezvisko, svoju podobizeň, obrazovú snímku, záznam svojho hlasu alebo svoj podpis na reklamu,”. Zákon nestanovuje výnimku pre predvolebnú kampaň a ani pre žiadny iný účel reklamy.

Je možné, že ste naše stanoviská na túto tému v rušnom predvolebnom čase nezaregistrovali. Aj to môže byť vysvetlenie toho, prečo ste sa v uplynulých dňoch objavili v reklame propagujúcej súkromnú televíznu stanicu.

Vážený pán Paška, som presvedčený, že si po prečítaní týchto riadkov aj sám preštudujete príslušné ustanovenia zákona o ochrane verejného záujmu a dospejete k rovnakému záveru ako my v hnutí 99%:

www.ipolitika.sk

Vaše vystúpenie v reklame súkromnej televízie je porušením zákona, za ktoré je Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií oprávnený uložiť Vám pokutu vo výške 12 mesačných platov.

Predpokladám, že politik a štátnik vo Vašej pozícii vie aj sám uznať, kedy sa dopustí prešľapu. Podľa zákona je výnos z pokút zaplatených verejnými funkcionármi príjmom štátneho rozpočtu. Vyzývam Vás preto v mene hnutia 99%, aby ste si pochybenie priznali a čiastku, ktorá zodpovedá zákonom stanovenej pokute dobrovoľne a bezodkladne uhradili na účet štátneho rozpočtu. Určite nájdete v spolupráci s výborom pre nezlučitelnost funkcií spôsob ako to prakticky zrealizovať.

Bol by to bezpredentný krok na zlepšenie politickej kultúry na Slovensku a zároveň by ste tým upevnili dôveru občanov v ústavných činiteľov, ktorá je žiaľ už roky veľmi nízka.

Zdroj: 99percent.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>