Opozícia predloží návrhy na zníženie nezamestnanosti

www.ipolitika.sk

Opozičné strany predložia do parlamentu návrhy na zníženie nezamestnanosti na Slovensku. Po okrúhlom stole predstaviteľov KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS so zástupcami zamestnávateľov a odbornej verejnosti k nezamestnanosti na Slovensku to uviedol predseda KDH Ján Figeľ.

Má ísť o návrh na zníženie dane z príjmov právnických osôb z 23 % späť na 19 %, zníženie odvodovfr pre dohodárov a živnostníkov, či o zmenu Zákonníka práce tak, aby nezvyšoval náklady na vytváranie pracovných miest. “Očakávame, že vláda v utorok na mimoriadnej schôdzi k nezamestnanosti nebude ideologizovať a politizovať, ale hľadať a ponúkať skutočné riešenia,” povedal. Upozornil na to, že dane pre firmy sú v súčasnosti na Slovensku na najvyššej úrovni zo všetkých postkomunistických krajín.Pracovný trh podľa Figeľa tiež poškodilo zvýšenie odvodov z príjmov z dohôd na úroveň pracovného pomeru. “Dohodli sme sa aj na potrebe lepšej ochrany a debyrokratizácie podnikania, hlavne pre malých podnikateľov a živnostníkov,” tvrdí šéf KDH. Riešením by podľa neho bolo zaviesť minimálnu mzdu, ktorej výška by sa regionálne líšila. “Mohla by pôsobiť diverzifikovane hlavne v regionónoch, ktoré majú vysokú nezamestnanosť,” povedal. Vyzdvihol tiež potrebu väčšej flexibility pracovnej sily, či zavedenie licencií pre podnikateľov.

www.ipolitika.sk

Podpredseda Most-Híd Ivan Švejna upozornil na to, že za jeden rok vlády Roberta Fica pribudlo na úradoch práce 40 tisíc nezamestnaných. Zmena hospodárskej politiky, ktorú zrealizovala vláda Roberta Fica, podľa neho spôsobila to, že “zmizli” státisíce dohodárov. “Je o 40 percent menej dohodárov, ako bolo minulý rok,” uviedol. Okrem toho svoju činnosť ukončili desiatky tisíc živnostníkov. “Niektorí zvažujú, že prejdú na eseročky alebo na úrady práce,” tvrdí. Je tak podľa Švejnu evidentné, že opatrenia vlády mali na nezamestnanosť negatívny vplyv. “Navrhneme, aby sa pri dohodároch odvody do výšky minimálnej mzdy neplatili,” povedal. Žiada tiež zaviesť nový systém daňových úľav pre podporu nových pracovných miest. “Považujeme za diskriminačné a neférové, keď len niektoré podniky dostávajú daňové úľavy,” dodal.

Najvyššie dane na Slovensku v rámci postkomunistických krajín podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša dostávajú do pozície, že sa Slovensko stáva neatraktívnym pre nových, aj tunajších investorov. “Dnes premeniť si sídlo v rámci Európskej únie je vecou zopár podpisov, možno zopár kolkov a nejakých drobných nákladov na to, aby to človek zmanažoval,” povedal. Zo Slovenska preto budú podľa neho firmy odchádzať a nebudú platiť dane na Slovensku.

Zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>